Na rožnovském náměstí budou rozkvétat třešně

16.03.2022 08:40

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm budou v březnu ze zdravotních důvodů pokáceny tři třešně křovité, které rostou mezi sochami svatého Jana Nepomuckého a svatého Floriana. Nahradí je třešně ptačí. Dřeviny budou dle klimatických podmínek nakvétat plným bílým květem v měsících dubnu – květnu, ideálně na 1. máje.  
„Poslední zpracovaný posudek vyhodnotil stav  původních stromů jako kritický, jelikož je výrazně narušená jejich stabilita. Dřeviny jsou napadeny houbovou chorobou a postupně odumírají. V okamžiku pokácení třešní budou vybourány také vyvýšené záhony a srovnány na výškovou úroveň současné dlažby,“ informovala tisková mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.
„Je nutné na samotném náměstí zachovat zeleň, která alespoň částečné poskytuje stín, který je potřebný zejména v letních měsících. Odstraněné třešně křovité budou nahrazeny třešněmi ptačími, které v pozdějších jarních měsících nakvétají plnými bílými květy,“ uvedla místostarostka Kristýna Kosová s tím, že byl zvolen místní kultivar dřeviny a úprava byla konzultována s památkáři, aby nedošlo ke změně vzhledu náměstí.

Na náměstí bude zachováno také posezení okolo těchto stromů. „Nebudeme znovu vytvářet vyvýšené záhony, ale v okamžiku dokončení sadových úprav bude místo okolo dřevin doplněno lavičkami. Vybrali jsme jako novou výsadbu bezplodý kultivar, což znamená, že se vyhneme znečišťování dlažby a městského mobiliáře pod stromy,“ doplnil Marcel Petřek, správce městské zeleně. Veškeré práce mají vytvořit vhodnější podmínky pro růst dřevin a měly by být hotovy do začátku turistické sezóny.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Městský úřad Rožnov pod Radhoštěm