Na nákup laviček z recyklovatelných plastů kraj přispěje i příští rok

23.08.2022 08:42

ZLÍNSKÝ KRAJ – Lavičky, ploty nebo třeba dětská hřiště z recyklovaných plastů a pneumatik si prohlédly v obcích v kraji statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová a vedoucí odboru životního prostředí Jana Káčerová. Obce je pořídily za podpory Zlínského kraje, který na projekty v rámci ochrany životního prostředí poskytuje už čtvrtým rokem dotace.
„V Programu na podporu venkova pro obce do dvou tisíc obyvatel je možné získat až dvě stě padesát tisíc korun na jeden projekt. Základní podmínkou je využití materiálů a výrobků z recyklovaných odpadů. Ročně na tyto projekty Zlínský kraj dává jeden milion korun,“ uvedla Hana Ančincová.
Jednou z obcí, která s podporou dotací pořídila lavičky z recyklovaných plastů, vybudovala dopadové plochy na sportovištích a dětské hřiště - jejichž základem jsou recyklované pneumatiky - je Veselá u Zlína.
„Starosta musí šetřit a zároveň budovat. Musí přemýšlet dopředu a využít dotace, které jsou k dispozici. Malé obce, jako jsme my, mají omezený rozpočet,“ vysvětlil starosta Veselé Daniel Juřík s tím, že posledním projektem, který za přispění kraje dodělávají, jsou prvky na tribuně a lavičky na fotbalovém hřišti.
Výhodou výrobků z druhotných surovin jsou podle vedoucí odboru životního prostředí zejména životnost a snadná údržba. „Plot nebo květináč z plastů vypadá jako ze dřeva, rozdíl poznáte až na dotyk. Na Vsetínsku slouží lavičky z plastu už dvanáct let a pořád jsou v kondici. Navíc je nemusíte brousit, natírat, netrčí z nich třísky,“ vyjmenovala přednosti Jana Káčerová.
Za podpory kraje si pořídili lavičky a sportoviště z recyklovaných materiálů také v Neubuzi, v Horní Lidči vyměnili dřevěné prvky tribuny ve sportovním areálu a v Mistřicích revitalizovali stanoviště pro kontejnery na separovaný odpad.
V průběhu dne navštívily Hana Ančincová a Jana Káčerová také areál Technických služeb Vsetín. Prohlédly si mimo jiné školicí středisko, kde technické služby ve spolupráci se Zlínským krajem a společností EKO-KOM a.s. pořádají exkurze.
„Naším cílem je, aby odpady, které vznikají a které lidi svědomitě třídí, našly své uplatnění. A projekty našich obcí dokazují, že to jde. Finanční prostředky na podporu ochrany životního prostředí máme připraveny i pro příští rok,“ dodala Hana Ančincová.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj