Na budově Nadsklepí se budou restaurovat lampy a zábradlí

18.03.2022 15:05

KROMĚŘÍŽ - Město nechá zrestaurovat kovářské prvky na objektu Nadsklepí na Milíčově náměstí, kde v současné době sídlí kino.
„Budova Nadsklepí je významnou architektonickou i kulturní památkou v majetku města a je součástí městské památkové rezervace. Máme zájem o zlepšení celkového stavu objektu, aby mohl i nadále sloužit obyvatelům i návštěvníkům Kroměříže. Proto prochází postupnou rekonstrukcí,“ řekl starosta Jaroslav Němec.
Zakázka obnáší provedení restaurátorských prací kovářských prvků na dvojici lamp na parapetních zídkách schodiště a na nýtovaném zábradlí bočního schodiště budovy kina Nadsklepí. „Práce provede Jiří Kmošek z Litomyšle za necelých 305 tisíc korun bez DPH, z toho 280 tisíc korun bude dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací poskytnutá ministerstvem kultury. Hotovo by mělo být do konce letošního srpna,“ doplnila místostarostka Daniela Hebnarová.
Firma obě lampy i zábradlí demontuje, po detailním zjištění stavu poškození provede mechanické i chemické očištění, aplikuje antikorozní nátěr, poté nátěr syntetickou barvou, v případě lamp provede instalaci nových elektrorozvodů a skel a následně dojde na montáž obou lamp i zábradlí na původní místo.
Radnice budovu kina Nadsklepí rekonstruuje postupně, začala v roce 2020 první etapou odvlhčení sklepů, na kterou navazují další práce.
Budova byla postavena na konci 19. století a od té doby slouží ke kulturním účelům. V roce 2011 město opravilo vnitřní prostory kina a vybudovalo víceúčelový sál vhodný pro koncerty akustické hudby, promítání filmů, další koncertní aktivity i vzdělávací a společenské akce. Projekční technologie kina byla digitalizována, včetně možnosti projekcí ve 3D a přímých přenosů. Vznikl také prezentační sál, byl upravený vestibul, zázemí a příslušenství.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž