Muzeum vydalo další číslo Valašska

05.12.2021 17:12

VSETÍN - Spoustu zajímavého čtení z historie i současnosti regionu přináší nové vydání oblíbeného časopisu Valašsko – vlastivědná revue. Muzeum regionu Valašsko ho nabízí ve svých pobočkách i v e-shopu na stránkách www.muzeumvalassko.cz. K dostání bude také ve vybraných informačních centrech a knihkupectvích.

„Muzeum vydává časopis již více než 20 let, vždy na jaře a během podzimu. Najdete v něm poutavé příspěvky z různých oborů lidského vědění, které často čerpají ze sbírek a výzkumů odborných pracovníků muzea či jeho spolupracovníků. Nechybí ani spousta zajímavých rubrik a fotografií. Vše je přitom ‚namícháno‘ tak, aby si na své přišli odborníci i laici,“ informoval mluvčí muzea Jiří Koňařík.

Letošní druhé a celkově 47. vydání Valašska nabízí spoustu zajímavých témat. Od etnografky Milady Fohlerové se třeba dozvíte o tzv. kořalečním moru na Valašsku, archeolog Samuel Španihel vezme čtenáře na výpravu do středověké Kelče a kurátorky uměleckohistorických sbírek Olga Méhešová a Kamila Valoušková zpracovaly téměř 160letou historii zaniklé sklárny v Karolince. Pavel Svozil z Hvězdárny Vsetín seznámí s meteorologickými rekordy a kurátorka historických fondů Ivana Spitzer Ostřanská přiblíží výstupy z dlouholetého výzkumu starých valašských sušáren.

Valašsko se jako obvykle věnuje i významným jubileím. Letos je to třeba 120 let od narození ‚nejrázovitějšího‘ malíře Valašska Jana Kobzáně, 100. výročí cimbálové muziky v Novém Hrozenkově či nedožitých 95 let etnografa, folkloristy, tanečníka, choreografa a scenáristy v jedné osobě Karla Pavlištíka. 
„Nezapomněli jsme ani na dvě velké regionální osobnosti, jež letos bohužel odešly do muzikantského nebe, a to na hudebníka Františka Segrada a sbormistra ženského Pěveckého souboru Polanka Jaromíra Bazela,“ doplnila výkonná redaktorka časopisu Valašsko Olga Méhešová. 

Muzeum regionu Valašsko bylo letos vzhledem ke skokovému zdražení tisku a dalších vstupů nuceno zvýšit cenu časopisu na 79 Kč, přesto věří, že mu jeho čtenáři zůstanou věrni. Valašsko – vlastivědná revue zakoupíte na recepcích zámků Vsetín, Kinských Valašské Meziříčí (po jeho znovuotevření) a Lešná u Valašského Meziříčí. Dále pak v knihkupectvích Kalouš Vsetín a Bureš Valašské Klobouky či ve vybraných informačních centrech. 
„Časopis vám pošleme i poštou. Objednávat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím našeho on-line knihkupectví, které najdete na stránkách www.muzeumvalassko v sekci Pro návštěvníky/Publikace a periodika. K běžné nákupní ceně vám v tomto případě připočteme ještě poštovné,“ doplnila Méhešová. Další podrobnosti na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku @muzeumregionuvalassko.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum regionu Valašsko