Muzeum regionu Valašsko zve na program Jak to bylo a je s pytláky na Valašsku

26.01.2022 07:16

VSETÍN - Spoustu zajímavostí o fenoménu pytláctví nabídne program, který proběhne ve čtvrtek 27. ledna v Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Účastníci se dozvědí o historii i současnosti lesního pychu v regionu. Součástí je komentovaná prohlídka úspěšné výstavy Na pytlácké stezce.
„Přednáška s názvem O historii pytláctví se skládá ze dvou částí. Historik muzea Pavel Mašláň vás vezme do minulosti a přiblíží třeba to, proč lidé vlastně pytlačili, jakým způsobem to dělali, kterou zvěř si nejčastěji vybírali a jak vysoké tresty jim za to hrozili. Zástupce Okresního mysliveckého spolku Vsetín Jaroslav Šarman následně popovídá o tom, kam se pytláctví posunulo dnes,“ uvedl mluvčí Muzea regionu Valašsko Jiří Koňařík. 
„Po skončení přednášky proběhne komentovaná prohlídka výstavy Na pytlácké stezce,“ doplnil Pavel Mašláň (na snímku). 
Výstava Na pytlácké stezce prostřednictvím spousty zajímavých exponátů přibližuje období lesního pychu v 19. století a první polovině 20. století, kdy byl na Valašsku nejrozšířenější. „Návštěvníci si mohou prohlédnout například unikátní historické zbraně a další lovné nástroje pytláků, dozvědí se blíže o minulosti lovné zvěře a také tzv. čižbě, které u nás byla dříve také hojně rozšířena. Výstava je na zámku Vsetín k vidění do 20. února, otevřená je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Kromě ní nabízí muzeum i další dvě zajímavé výstavy, velkou expozice o Valašsku a také spoustu návštěvnických atrakcí, jako vyhlídku ze zámecké věže, Templářský sklípek s rytířskou hernou či akvárium řeky Bečvy v expozici o přírodě,“ dodal Jiří Koňařík. 

Podle aktuálních pravidel je umožněn vstup do muzea jen s respirátorem a při návštěvě je nutné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru, což v rozsáhlých prostorách zámku není problém. „U akcí a doprovodných programů ale musíme po osobách starších 12 let požadovat potvrzení o bezinfekčnosti. U dětí od 12 do 18 let to může být i PCR test, dospělí musí předložit doklad o očkování nebo prodělané nemoci COVID 19,“ upozornil Mašláň. Další podrobnosti jsou na www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum regionu Valašsko