Muzeum představí tvorbu Ivany Langrové

28.11.2021 08:41

VSETÍN - Originální a působivá díla výtvarnice Ivany Langrové, jejímž výsostným tvůrčím materiálem se stala ovčí vlna, budou k vidění v rámci nové výstavy, kterou připravuje Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž proběhne dnes od 15 hodin.

„Výtvarnice Ivana Langrová (nar. 1965) se k ovčí vlně dostala v Americe, kam emigrovala se svým mužem v polovině 80. let 20. století. Při cestách po různých indiánských kmenech napříč kontinentem se seznámila s tradičními postupy zpracování vlny. A ještě při pobytu ‚za oceánem‘ jí učarovala také technika plstění jehlou, ve které záhy nalezla prostor ke svému výtvarnému sebeurčení,“ uvedl mluvčí Muzea regionu Valašsko Jiří Koňařík. 

Po návratu do rodné země se před zhruba 15 lety usadila v Malé Bystřici na Santově, kde chová malé stádo ovcí různých plemen, jež jí poskytuje vlnu rozmanité barevnosti i pestrosti materiálu. 
„V její tvorbě nalezneme nejčastěji sakrální motivy, ale i scény ze života našich předků, netradiční ztvárnění krajiny a nově také díla abstraktní. Ke své charakteristické figurální tvorbě v poslední době přidala i nevšední vlněné obrazy a koláže,“ přiblížila etnografka a kurátorka Muzea regionu Valašsko Milada Fohlerová. 

Výstava s názvem Vlněný kaleidoskop Ivany Langrové odstartuje na zámku Vsetín v neděli 28. listopadu. Vernisáž proběhne od 15 hod. v Mramorovém sále, o hudební doprovod se postará známý valašský muzikant Mirek Urubek (zpěv, housle). Výstava potrvá do března příštího roku. Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Muzeum regionu Valašsko