Mostů v majetku kraje je víc, jejich technický stav se drží

14.02.2022 16:05

ŘEDITELSTVÍ SILNIC ZLÍNSKÉHO KRAJE - Nové roční hodnocení technického stavu mostů na silnicích II. a III. třídy ve Zlínském kraji obdrželo v těchto dnech od odborné firmy PavEx® Consulting Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK). Mostů na silnicích II. a III. třídy za rok přibylo. Známka celkového hodnocení mostů ve vlastnictví Zlínského kraje se k datu 1. ledna 2022 dokonce mírně zlepšila a má nyní hodnotu 3,45.
V počtu mostů, o které se stará příspěvková organizace ŘSZK, došlo v uplynulém roce k poměrně značnému počtu změn:
byl zrušen most v Lutopecnách a nahrazen kanalizačním zatrubněním,
přibyl most ve Lhotsku, který kraj převzal od ŘSD ČR,
dva nové mosty přibyly s vybudováním jihovýchodního obchvatu Otrokovic,
do majetku kraje se dostaly některé úseky bývalých státních silnic u Valašského Meziříčí a s nimi také čtyři mosty,
nový most vznikl místo propustku na silnici Bystřička - Mikulůvka,
další nový most se postavil místo propustku ve Valašské Bystřici,
kraji již nepatří most v Rožnově pod Radhoštěm.
Zatímco před rokem byl na krajských silnicích hodnocen stav 723 mostů, nyní k 1. lednu 2022 to bylo už 730 mostů.
Z výsledku hodnocení, které pro ŘSZK zpracovává specializovaná firma PavEx® Consulting, s. r. o., z Brna vyplývá, že se v uplynulém roce dařilo udržovat všechny mosty na silnicích II. a III. třídy v řádném a bezpečném stavu. Známka celkového hodnocení se dokonce mírně zlepšila z loňské hodnoty 3,47 a letošní 3,45.
Technický stav mostů se hodnotí sedmibodovou stupnicí: 1 - bezvadný stav, 2 - velmi dobrý stav, 3 - dobrý stav, 4 - uspokojivý stav, 5 - špatný stav, 6 - velmi špatný stav, 7 - havarijní stav.
„Po devítileté přestávce, kdy jsme v kraji neměli ani jeden most v havarijním stavu, se tentokrát jeden most se známkou 7 objevil. Jde o most na silnici II/494 ve Vrběticích, v těsné blízkosti areálu, ve kterém došlo v roce 2014 k výbuchu uskladněné munice. Počítáme s tím, že havarijní mostní objekt ještě v tomto roce nahradíme novým mostem," uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Ředitelství silnic Zlínského kraje