Mladíci si podvodně chtěli přijít na pěkné peníze, teď je čeká pobyt za mřížemi

03.03.2021 12:18

KROMĚŘÍŽSKO  - V předešlých dnech zahájil komisař z Oddělení hospodářské kriminality v Kroměříži trestní stíhání proti dvěma mužům ve věku třiadvacet a jednadvacet let z Ostravska. Dopustili se trestných činů dotační podvod a poškození cizích práv a za tuto trestnou činnost jim hrozí až osmileté vězení.
„Mladí muži v polovině loňského roku s úmyslem obohatit se využili díky veřejně dostupným informacím identitu různých samostatně výdělečně činných osob a bez jejich vědomí neoprávněně požádali o vyplacení kompenzačního bonusu v souvislosti s krizovým opatřením z důvodu výskytu koronaviru. Žádosti na finanční úřady zasílali z fiktivně založených emailových schránek se jmény údajných žadatelů,“ informovala policejní mluvčí Simona Kyšnerová.
Takto získané peníze si nechali zasílat na nově vytvořený bankovní účet vedený na jméno jejich kamaráda, kterému bez jeho vědomí ofotili občanský průkaz a následně ho lstí, pod legendou, že potřebují pomoc, požádali o zaslání jedné koruny na nově zřízený bankovní účet a tím jej aktivovali. „Podvodníci odeslali celkem 26 žádostí o kompenzační bonusy. Získali tak 331 tisíc korun. Jejich počínání ale odhalil finanční analytický úřad, který dal policii podnět k šetření. Pokud by byly vyplaceny všechny bonusy, o které si zažádali, přišli by si na částku přes milion sto padesát tisíc korun. U mužů jsme v rámci prověřování provedli domovní prohlídky a zajistili důkazní materiály,“ poznamenala mluvčí s tím, že částka 331 tisíc korun je v současné době blokovaná na účtu, který byl použitý pro spáchání trestné činnosti.

Vlastimil Langer

Zdroj: Policie Zlínského kraje

Ilustrační foto: Archiv SNZ