Miniaturní botičky v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

18.09.2021 13:40

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY - Po letních prázdninách nabízí zlínské muzeum novou krátkodobou výstavu Drobná krása aneb miniatury obuvi. „Název výstavy říká vše: soubor dekoračních a reklamních předmětů ve tvarech skutečné či fantaskní obuvi z různých časových období a různých destinací zamířil po letech z přítmí depozitáře za návštěvníkym“ vysvětlila Silvie Lečíkovám vedoucí obchodního oddělení muzea.

„Droboučké dámské rokokové střevíčky, lodičky, tradiční japonská obuv či pryžové galoše a řada dalších jsou propracované do nejmenších detailů a jsou dokladem úžasné lidské tvořivosti a umu,“ řekl kurátor výstavy a současně kurátor obuvnické sbírky Michal Heinrich.

Část exponátů tvoří například reklamní předměty dnes už bývalých československých obuvnických podniků, které byly v éře socialismu poměrně oblíbeným artiklem a které měl doma – zejména na Zlínsku – prakticky každý. Neméně zajímavou součástí výstavy jsou archeologické nálezy. „Plastiky ve tvaru obuvi pocházejí z doby bronzové a železné,“ uvedl kurátor.

Titěrnost a dokonalost provedení miniaturních botiček vyniká v některých případech i díky umístění v těsné blízkosti jejich předloh ve skutečné velikosti – především pak u lidové a exotické obuvi z různých koutů světa.

Pro návštěvníky bude asi nejatraktivnější kolekce sběratelských předmětů zachycujících dámskou obuv v minulých staletích. „Většinu z nich daroval do muzejní sbírky Jan Pivečka, známý podnikatel a obuvník ze Slavičína, který je získal během svých četných cest po světě. Právě tato kolekce posloužila jako předloha pro soubor fotografií použitých pro výstavní účely,“ dodal Michal Heinrich.

Výstava Drobná krása byla zahájena 10. září v prostorách krátkodobých výstav muzea ve 14. budově 14|15 Baťova institutu a potrvá do února příštího roku. Pokud platí, že „co je malé, to je milé“, pak to bude jedna z nejmilejších výstav zlínského Muzea jihovýchodní Moravy v této sezóně.

Více na www.muzeum-zlin.cz.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto:
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.