Mimořádně zasedl Krizový štáb Zlínského kraje, nemocnice se připravují na krizový scénář

14.03.2021 07:06

ZLÍNSKÝ KRAJ – Mimořádné zasedání Krizového štábu Zlínského kraje se uskutečnilo v sobotu 13. března odpoledne. Důvodem ke svolání výjimečného jednání byla za poslední dva dny zhoršující se epidemiologická situace a kritický stav v nemocnicích v kraji. K vyhlášení stavu hromadného postižení osob zatím nemocnice nepřistoupily. 
„Přibylo jipových pacientů v Uherskohradišťské nemocnici a bylo nutné pohotově svolat krizový štáb, abychom byli schopni reagovat na další vývoj,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Ve všech nemocnicích v kraji jsou lůžkové kapacity na jednotkách intenzivní péče na kritické hranici. Nejhorší situace je v Uherskohradišťské nemocnici.
V covidových stanicích nemocnic je zatím volná kapacita standardních lůžek s kyslíkem, v intenzivní péči se jedná pouze o jednotky. V sobotu činila naplněnost 136 ze 157 lůžek, volných zůstává 13% v celém kraji. Kapacita intenzivních lůžek s umělou plicní ventilací je pak na hranici 5 procent.
„V rámci krajské spolupráce jsou pacienti, kteří vyžadují intenzivní péči nad rámec kapacitních možností Uherskohradišťské nemocnice, převáženi do okolních nemocnic Zlínského kraje,“ upřesnila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová. „Opět velmi naléhavě prosím všechny o zodpovědné chování a dodržování všech opatření, abychom vážnou situaci zvládli a dál nezatěžovali nemocnice,“ obrátila se na veřejnost náměstkyně.
Vedení Zlínského kraje plánuje vyzvat k jednání o výpomoc také soukromá zařízení. Už ve čtvrtek hejtmanství společně se zástupci nemocnic vyzvalo ambulantní lékaře k pomoci v provozu nemocnic.
„Pokud se na mě nemocnice obrátí s požadavkem na udělení příkazu pracovní povinnosti, nebudu váhat a budu příkazy okamžitě podepisovat. Nemocnice jsou totiž kvůli rychle se plnicím lůžkům na jednotkách intenzivní péče těsně před vyhlášením stavu hromadného postižení osob,“ dodal Radim Holiš.  

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj