Městský úřad vylepšuje bezpečnost informačních systémů

18.09.2021 07:36

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice pracuje na vylepšení ochrany svých informačních systémů. Radní schválili uzavření smlouvy na monitoring zranitelnosti se spolkem Otevřená města, jehož je město od letošního roku členem.
„Díky našemu členství ve spolku nás služba nebude nic stát. S ohledem na to, co se děje v našem okolí, například nedávno v Olomouci, považuji za nutné věnovat ochraně našich informačních systémů zvýšenou pozornost,“ uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř.

V posledních letech a měsících jsou právě hackerské útoky na data měst a obcí velmi časté. „Veřejným institucím kvůli nim rostou náklady na zabezpečení, a i město Kroměříž hledá tu nejoptimálnější a zároveň finančně udržitelnou cestu. Jednou z nich je předávání zkušeností, proto komunikujeme i s externími odborníky na kybernetickou bezpečnost,“ doplnil Krejčíř.

S řadou opatření si ale dokáže poradit sám radniční odbor informačních technologií. „Není to jen o úpravách v systémech a nákupu nového hardwaru, ale hlavně o nastavení celého systému. Hlavním problémem bude vždy lidský faktor, který je často využíván při hackerských útocích. Proto je potřeba zvýšit zabezpečení hlavně u uživatelů a zaměstnanců města, které není sice oblíbené, ale je opravdu stěžejní,“ dodal vedoucí odboru informačních technologií Pavel Kopecký.

Spolek Otevřená města má nyní zhruba dvě desítky členů, jimiž jsou města či městské části zahrnující například Brno, Kutnou Horu, Nové Město na Moravě, Tábor nebo několik částí hlavního města Prahy. Vyvíjí například dotační software, přehlednější zobrazení dat účetního programu Ginis nebo také moderní webové stránky obce. Spolek se zabývá problémy, které jednotlivá města či městské části spojují. Náklady na jejich řešení si díky spolupráci mezi sebe rozdělí.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž