Městská policie varuje občany před podvodníky s falešnou sbírkou

08.08.2020 08:30

ZLÍN - Do Zlína, a určitě nejen sem, opět zavítali podvodníci z Rumunska a náhodným kolemjdoucím předkládali jakýsi na první pohled omšelý ‚formulář‘ s nadpisem NÁRODNÍ SDRUŽENÍ PRO NESLYŠÍCÍ A TĚLESNÉ POSTIŽENÉ LIDI A CHUDÉ DĚTI. CHCEME OTEVŘÍT MEZINÁRODNÍ CENTRUM. DĚKUJEME.
„Krátce před pátou hodinou odpolední v úterý 4. srpna přijalo stálé operační centrum Městské policie Zlín oznámení, že po parkovišti u obchodního centra v místní části Malenovice se pohybuje dvojice osob, která vybírá peníze na podvodnou sbírku,“ informoval zástupce ředitele MP Zlín Pavel Janík.
Na místo ihned zamířila nejbližší motorizovaná hlídka, která se záhy zkontaktovala s oznamovatelem. Strážníky ale vzápětí oslovil další muž a uvedl, že kousek odtud jiný člověk podezřelé zadržel.
„ Podvodníky, šestnáctiletého mladíka a dvaadvacetiletou ženu z Rumunska, zadržel policista v mimopracovní době, kterého oba cizinci ke své smůle rovněž oslovili a chtěli po něm peníze,“ řekl Janík.
Podvodní výběrčí oslovovali náhodné kolemjdoucí a snažili se přimět je k finančnímu příspěvku na mezinárodní centrum pro postižené a chudé děti. Aby ve veřejnosti vzbudili zdání, že se jedná o skutečnou veřejnou sbírku, předkládali dokonce vlastní „formulář“. Na něm nechyběly vedle státní vlajky a různých symbolů ani podpisy a částky údajných dárců.
„Totožnost obou podvodníků na místě následně ověřila hlídka cizinecké policie, která zjistila, že po mladém cizinci je vyhlášeno pátrání. Tím pro něj také dobrodružství spojené s podvodným vylákáním peněz skončilo,“ dodal Pavel Janík.
Městská policie Zlín vyzývá širokou veřejnost, aby dobře zvažovala, komu své finanční prostředky věnuje. Zatímco při oficiální veřejné sbírce jsou vybrané peníze skutečně použity na bohulibé účely, v případě zmíněných podvodníků putují výhradně do jejich kapes.
Jestli je daná sbírka legální, si může každý ověřit v Centrální evidenci veřejných sbírek, kterou vede Ministerstvo vnitra ČR. Je dostupná on-line prostřednictvím internetu na webových stránkách: https://aplikace.mvcr.cz/seznam-verejnych-sbirek/.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městská policie Zlín