Město zahájilo práce na odvlhčení přízemí a sklepních prostor radnice

18.06.2021 11:01

KROMĚŘÍŽ - Stavbaři v těchto dnech zahájili práce na odvlhčení a sanaci zdiva přízemí a sklepních prostor historické budovy radnice na Velkém náměstí. Náklady činí asi 11,5 milionu korun. 
„Takřka při každém dešti jsou zdi v přízemí a ve sklepě viditelně mokré, problém jsme museli řešit. Práce jsou z technologických i organizačních důvodů plánovány na dvě etapy, tedy na letošní a na příští rok,“ poznamenal starosta Jaroslav Němec.

Zakázku získala společnost Kroměříž – RP z Hulína, jedná se o společnou nabídku firmy Rovina stavební a Ing. Josefa Koláře. „Zakázka zahrnuje zejména odvlhčení zdiva technologií mírné drátové elektroosmózy, obnovu omítek vnitřních prostor, odvětrávání suterénních prostor, statické zajištění stropu suterénu a obnovu podlah a povrchů,“ popsala vedoucí radničního odboru investic Soňa Mertová.

Budova radnice na Velkém náměstí byla postavena někdy mezi lety 1553 až 1561. Objekt v nároží Velkého náměstí, Kovářské a Prusinovského svým širokým průčelím naznačuje, že mohl vzniknout dodatečným sloučením dvou původních středověkých parcel.

„V roce 1850 prošla neoklasicistní přestavbou a v roce 1963 generální rekonstrukcí. Radnice představuje jednu z urbanistických i symbolických dominant města, a to nejen jako výstavná renesanční budova, ale především jako historický trvalý projev samosprávné suverenity,“ řekl Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž