Město Kroměříž v lednu zprovozní nové polopodzemní a podzemní kontejnery

27.11.2021 11:21

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice v lednu příštího roku uvede do provozu nové polopodzemní a podzemní kontejnery. Jedná se o první etapu záměru, realizace druhé je plánována na příští rok.
 „Díky novým kontejnerům město ušetří náklady na vývoz odpadu, získá nová parkovací místa a v neposlední řadě je nutné zmínit i estetické hledisko, kdy se počet kontejnerů v ulicích Kroměříže výrazně sníží,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

„Nové polopodzemní a podzemní kontejnery byly instalovány v ulicích Na Sladovnách, Malý Val, Vejvanovského, 17. listopadu a Československé armády. V příštím roce budou kontejnery umístěny v ulicích Zborovská, Spáčilova, U Rejdiště, Francouzská, Rumunská a Nitranská. Instaluje je zlínská společnost ELKOPLAST CZ. Investiční záměr zahrnuje 11 lokalit s 32 stanovišti. Náklady činí zhruba 26,5 milionu korun, letošní práce přišly na 8,3 milionu korun,“ vyjmenoval Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

V jednom hnízdě jsou tři až čtyři kontejnery o objemu pět metrů krychlových a jeden o objemu tři metry krychlové. Čtyři kontejnery o objemu pět metrů krychlových nahradí 15 stávajících klasických kontejnerů. „Celkový záměr předpokládá snížení počtu kontejnerů z 296 na 119 kusů. Přitom ale bude navýšen celkový objem nádob o 225 metrů krychlových. Podle předpokladů by tak náklady na vývoz odpadu mohly klesnout až o desítky procent,“ řekl místostarosta Karel Holík.
Nové kontejnery také zaberou podstatně menší plochu než stávající klasické kontejnery. „Co se uvolněných ploch po nynějších kontejnerech týče, pokud to daná lokalita umožní, budou primárně využity na zřízení nových parkovacích míst,“ doplnil Holík.
Ve většině lokalit je navržena instalace polopodzemních kontejnerů, v historické části pak podzemních, které nenaruší historický ráz města.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž