Město Uherské Hradiště opět zušlechtilo několik dětských hřišť

20.10.2021 07:52

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Kromě nedávno dokončené obnově dětských hřišť v Kunovském lese a v Jarošově Na Návsi, při které byly na těchto hřištích vyměněny všechny herní prvky, se pilně pracovalo i na hřištích v Míkovicích, Na Rybníku, ve Staré Tenici a v ulici Sadová.

„Na dětském hřišti v Míkovicích u Přehrady jsme doplnili herní prvky pro všechny věkové kategorie dětí. Pro ty nejmenší je zde houpačka s ohrádkou, pro větší děti je k dispozici kolotoč a velká sestava se dvěma skluzavkami. Pro náctileté, ale i dospělé se vztahem ke sportu přibyla workoutová sestava,“ uvedl tiskový mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.
Při výběru herních prvků byl kladen důraz na maximální bezpečnost a odolnost, s čímž jsou spojeny také nižší nároky na údržbu. Dopadová plocha pod workoutem je z lité pryže, aby byly zajištěny optimální a rovnoměrné výšky cvičebních prvků. Výhodou je také pružnost lité pryže, která dobře tlumí otřesy. Cena tohoto hřiště byla přes 971 tisíc korun, příspěvek místní komise Míkovice činil 800 tisíc korun.

„Na dětském hřišti Na Rybníku jsme za dalších více než 578 tisíc korun přidali kládovou houpačku, dvě houpadla pro nejmenší děti a také velmi atraktivní vysoký domeček s tubusovou skluzavkou. Zbývá ještě dokončit obruby pískové plochy, ale také ty by měly být již brzy hotové,“ pokračoval mluvčí.

Dětské hřiště ve Staré Tenici bylo ob noveno  úplně celé. Všechny staré dřevěné prvky byly vyměněny za nové s větším důrazem na všestrannější rozvoj pohybových dovedností dětí a volnočasové vyžití. Prvky jsou z odolnějších a trvanlivějších materiálů, což je opět z důvodu vyšší bezpečnosti, odolnosti a nižší náročnosti na následnou údržbu. Je zde nová velká sestava, namontována jsou houpadla, kládová houpačka i dvojhoupačka s hnízdem. Hřiště je opět pro širší věkové rozpětí, od těch nejmenších dětí až do věku 12-13 let. Dopadová plocha je tvořena z barevné lité pryže s aktivními prvky. Náklady na toto hřiště přesáhly milion korun.

„Posledním hřištěm, které jsme v této době opravili, je dětské hřiště v Sadové 1031. Nové prvky jsou určeny jak pro nejmenší děti (houpadlo, pískoviště, houpačka s rámem pro nejmenší), tak také pro větší děti - je zde kolotoč, houpačky a skluzavky. Cena za vybavení tohoto hřiště byla 544 tisíc korun,“ řekl Jan Pášma.

Město na obnově a opravách dětských hřišť pracuje kontinuálně. Letošní hlavní roční revize dětských hřišť v Uherském Hradišti pro mnoho herních prvků ze dřeva nedopadla dobře. Dřevěné herní prvky, pořízené prostřednictvím dotačních programů před zhruba 15 lety, dožívají a musí být zejména z důvodu zajištění bezpečnosti vyměněny. Ale ani při nejlepší vůli nedokáže město vyměnit všechny prvky najednou. V hledáčku radnice však jsou již další hřiště, do kterých se brzy pustí. 
„Připravujeme revitalizace hřiště na Hliníku, která by se měla uskutečnit snad ještě do konce tohoto roku, pokud by to z důvodu klimatických podmínek nevyšlo, hotovo by mělo být v průběhu první poloviny roku příštího. Dále budeme do konce roku obměňovat vysloužilé drobné herní prvky na hřištích v celém městě. Na příští rok máme v plánu například nové hřiště v Jarošově v lokalitě U Bagru, kde jednáme o podílu soukromého investora,“ sdělil starosta města Stanislav Blaha.
V roce 2022 by mělo ve vnitrobloku v ulici B. B. Buchlovana vzniknout centrální hřiště s pryžovým povrchem a s prvky jak pro největší, tak pro malé děti. Záměr podpořila také Místní komise Mařatice. Další místní komise, Štěpnická, by měla finančně podpořit revitalizaci sportovního plácku v ulici Revoluční u speciální školy a Místní komise Rybárny by se měla finančně podílet na revitalizaci sportovního plácku v Rybárnách.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Uherské Hradiště