Město Rožnov pod Radhoštěm aktivně zakročí proti nepřizpůsobivým občanům
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - V posledních týdnech se situace v Rožnově zhoršila v oblasti veřejného pořádku, zejména na náměstí. „Ve městě se celkově pohybuje asi 30 osob bez přístřeší, z tohoto počtu však většina z nich využívá pomoci sociálních služeb a zůstává tak mimo povšimnutí občanů. Ovšem část osob viditelně znepříjemňuje ostatním lidem pobyt na náměstí a v jiných částech města. Město přijme několik opatření, které by tuto situaci měly v krátkém časovém úseku zlepšit?“ uvedla Petra Graclíková, rožnovská tisková mluvčí.
Město Rožnov pod Radhoštěm již v minulosti reagovalo na tuto situaci aktivním způsobem, avšak nyní je nezbytné přijmout další opatření. Městská policie však musí jednat v mezích zákona a není možné nepřizpůsobivé osoby např. vyvést z města, jak někteří občané města navrhují.
„Děláme kontroly hlídkovou činností a reagujeme na porušení Obecně závazné vyhlášky, která zakazuje požívání alkoholu na náměstí. Osoby, které narušují veřejný pořádek či vykazují známky veřejného pohoršení, jsou z místa vykázány a v případě potřeby převezeny na záchytnou stanici,“ popsal situaci ředitel městské policie Aleš Pilař. I přesto se město Rožnov pod Radhoštěm rozhodlo přistoupit k dalším opatřením, která by měla urychlit zlepšení současné situace.
„Proto zřídíme místo preventisty pro náměstí, který bude aktivně pracovat s touto cílovou skupinou a dohlížet na dodržování veřejného pořádku. Zahájili jsme očistu laviček na náměstí, aby si zde návštěvníci mohli bez obav odpočinout, a ta se bude opakovat v pravidelných intervalech. Při vstupu na náměstí budou umístěny informační tabule s osvětovým charakterem, aby byli návštěvníci informováni o situaci a možnostech pomoci. Současně se zaměříme na prodejce na náměstí a v okamžiku, kdy bude zjištěno, že těmto podnapilým osobám alkohol prodávají, je jedním z možných postihů, v rámci správního řízení, zveřejnění jména tohoto obchodníka,“ upřesnil opatření starosta města Jan Kučera. Cílem města je omezit poskytování peněz těmto osobám, které by mohly být následně použity na nákup alkoholu. „Pokud obyvatelé města nebo návštěvníci dají těmto lidem peníze a alkohol, prohlubují jejich problémy a poškozují tím také okolí. Jedná se o začarovaný kruh problémů. Pokud už někdo chce pomoci, tak ať je přesměruje na naše sociální služby, které se specializují na pomoc této cílové skupině,“ dodal na závěr Miroslav Ildža, ředitel společnosti Elim Vsetín, o.p.s.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Rožnov pod Radhoštěm