Město Hulín si připomíná výročí narození Františka Skopalíka
HULÍN - Před 200 roky, 18. června 1822, se narodil v Záhlinicích František Skopalík, jedna z nejvýznamnějších osobností hulínského regionu. Samouk, který za Rakouska-Uherska prosazoval do zemědělství moderní metody. Politik, jenž byl celých 30 let zemským poslancem a 12 let členem říšské rady. A především vlastenec, který neúnavně hájil zájmy své vlasti a vždy nosil selský kroj. Město Hulín si významné výročí slavného rodáka připomíná hned několika akcemi.
„František Skopalík je v moravských dějinách opravdu významnou postavou. I s odstupem mnoha let na něj můžeme být hrdí. Byl člověkem mnoha talentů a zájmů, v mnoha oborech vynikal. Je tedy na místě si jeho život a dílo připomenout a náležitě jej oslavit,“ prohlásil Roman Hoza, starosta města Hulína.
Akce věnované Františku Skopalíkovi zahájí odborná konference. Uskuteční se ve dvou dnech, 15. a 16. června, a bude se zabývat celou řadou témat. Pro nejširší veřejnost je určená Malá hanácká slavnost, jejíž program se odehraje 18. června od 14 hodin v Záhlinicích.
„Pro účastníky toho máme připraveného opravdu hodně. Začneme mší svatou, poté půjdeme průvodem na záhlinický hřbitov položit věnce k hrobu Františka Skopalíka a poté se přesuneme do místního muzea, jež nese jméno této slavné osobnosti, a tam se uskuteční řada vystoupení. Následně přijde na řadu Hanácká veselice před Hostincem U Čápa,“ vyjmenovala hlavní body Malé hanácké slavnosti Jarmila Zakravačová, ředitelka Městského kulturního centra v Hulíně.
V záhlinickém muzeu bude v rámci programu 18. června také zahájena dlouho připravovaná výstava s názvem František Skopalík: Osobnost moravských dějin. „Přiblíží ho nejen jako starostu rodné obce, poslance moravského a říšského sněmu, scelovatele pozemků a zakladatele spolků i zemědělských škol, ale také jako člověka, písmáka a významného zastánce pokroku,“ prozradila Václava Navrátilová, programová pracovnice Muzeum Františka Skopalíka v Záhlinicích. Výstavu bude možné navštívit až do 21. září.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Hulín