Město dokončilo demolici zbylých domů v lokalitě Račín

01.12.2021 07:43

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice dokončila demolici posledních tří obytných domů v dříve problematické lokalitě Račín. „Podařilo se tak vyřešit letitý problém, kdy nepřizpůsobiví obyvatelé Račína obtěžovali hlukem, hromaděním odpadků, ničením veřejného i soukromého majetku a v některých případech i agresivitou své sousedy i široké okolí. Věřím, že se nyní životní podmínky lidí žijících okolo Račína významně zlepšily,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Soužití mezi starousedlíky a obyvateli sociálních bytů na Račíně mělo k ideálu daleko. V lokalitě žily desítky lidí, většina navíc nelegálně či bez placení nájmu. Radnice k uvolnění nemovitostí použila hned několik nástrojů. Platící nájemníky, jednalo se asi jen o tři rodiny, přestěhovala jinam. Neplatiče město řešilo soudně, včetně vyklizení bytu s pomocí exekutora. „Dali jsme tím jasný signál i neplatičům v jiných městských bytech, že takové chování tolerovat nebudeme,“ doplnil místostarosta Karel Holík.

„Demolice objektů na Račíně začala v roce 2018, kdy šly k zemi dva obytné domy a jedna technická budova. O rok později odborná firma odstranila dvě hospodářské budovy, které dříve bývaly nelegálně obývány. Neplatiči do těchto objektů natahovali elektřinu kabely z obytných budov, což neodpovídalo bezpečnostním normám. V letos dokončené závěrečné etapě společnost MORKUS Morava z obce Lazníky na Přerovsku za zhruba milion korun zdemolovala poslední tři obytné domy,“ připomněl Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Město bude nyní rozhodovat o budoucím využití lokality. Jednou z možností je prodej pozemků pro individuální bydlení.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž