Luhačovice oslaví Den Země úklidem, lidé si mohou zasadit svůj strom

11.04.2022 11:06

LUHAČOVICE - Město Luhačovice se připojí ke Dni Země společným úklidem. Hlavnímu úklidu bude patřit víkend 22. až 24. dubna. Ve stejný den se mohou obyvatelé zapojit do akce Zasaď si svůj strom. 

„Akce je určena pro všechny Luhačovjany, kteří chtějí, aby bylo jejich město čisté a uklizené. Společný úklid našeho města, vypukne hned po Velikonocích. Pytlomaty, které budou připraveny již od 19. dubna  na svých místech, poskytnou pytle zdarma pro všechny dobrovolníky,” vysvětlila Jarmila Ďurďová, projektová manažerka cestovního ruchu. 

Od 25. dubna přiloží ruku k dílu děti z MŠ a také žáci ZŠ. Společnou akci pak ukončí doprovodný program v prostorách střediska volného času 27. dubna. „Již od 10.00 se děti z MŠ a žáci ZŠ mohou zúčastnit výukového programu s ekologickou tématikou. Bude připraveno několik stanovišť, na kterých si mohou zasoutěžit děti i dospělí. Účast přislíbili pracovníci Eko-komu i Technických služeb, pracovníci SVČ nabídnou zábavnou vědu pro každého. Doprovodný program zakončený vyhlášením nejlepší ‚úklidové fotky‘, poběží až do odpoledních hodin,“ sdělila tisková mluvčí luhačovické radnice Hana Srncová.

V rámci oslav Dne Země se uskuteční akce Zasaď si svůj strom, která úspěšně začala v loňském roce. Celkem 26 stromů se zasadí v Luhačovicích v ulici Nádražní podél Šťávnice. Tuto lokalitu budou nově okrašlovat sakury ozdobné. Nahradí tak stromy, které zničila vichřice v loňském roce. Dalších osm stromů, tentokrát sloupovitých dubů, ohraničí skatepark a vytvoří okrasnou a zároveň zvukovou bariéru.
 „Vnímáme zeleň v Luhačovicích velmi zodpovědně, snažíme se každoročně přidat nové stromy, a to jak v centru, tak i v okrajových a místních částech našeho krásného města. Typy vysazovaných stromů jsou pestré, a tím pomáháme zajistit i pestrost celého území, což potvrzuje kombinace stromů: duby, sakury a také ovocné stromy, tedy užitkové a okrasné stromy,“ dodal starosta Marian Ležák.

Zasadit strom si mohou rodiče právě narozených dětí, kteří jsou pozváni na slavnostní vítání občánků města Luhačovice 22. dubna. „Rodiče se tak mohou stát patronem nově zasazeného stromu, který si sami pojmenují a mohou o něj pečovat. Strom poroste s jejich dítětem. Nabízíme tak rodičům možnost dostát známé větě z dob krále Šalamouna. Postav dům, zploď syna, zasaď strom. Již v této chvíli máme kladné ohlasy a jsme rádi, že se nápad shledal s úspěchem,“ uzavřela Jarmila Ďurďová.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Luhačovice