Líbila se dětská nemocnice pod širým nebem, workshop se švihadly i prohlídky pracovišť

17.06.2024 14:34

VSETÍN - Čtyři stovky školáků ze Vsetína, Nového Hrozenkova i Horní Lidče, ale také zájemci o prevenci z řad dospělých návštěvníků. Taková je statistika v pořadí již devátého ročníku Dne s nemocnicí. „Připraven byl nácvik první pomoci, transportu zraněného, zaujala i dětská nemocnice pod širým nebem, velký zájem byl také o autogramiádu hokejistů VHK ROBE Vsetín. Bohatý program korunovalo krásné počasí, které vyšlo na jedničku,“ uvedla Lenka Plačková, tisková mluvčí nemocnice.

Program byl tentokrát ušit školákům přímo na míru. Na nejmladší čekala kontrola správné hygieny rukou, prohlídka převozové sanitky, informace o zdravých potravinách a také návštěva dětské nemocnice pod širým nebem. Dětské oddělení představilo na prostranství před pavilonem K všechny typy lůžek, které využívá, i s ukázkou přístrojové techniky. „Jen místo dětských pacientů jsme tentokrát měly panenku a plyšáky,“ poznamenala jedna ze sester. Cílem jejich prezentace bylo moderní a hravou formou představit dětem, že není důvod se ošetření bát, ale také inspirovat je pro volbu povolání. 

Školáci pátých a šestých tříd si vyzkoušeli první pomoc, transport zraněného, audiologickou komoru, zázemí pro dárce krve, laboratoře, ale také workshop se švihadly. Pohyb byl jeden z ústředních témat akce a není divu, protože letošek je pro nemocnici Rokem v pohybu. Cvičili také nejstarší školáci, pro ně si aktivitu přímo uprostřed areálu připravilo rehabilitační oddělení. „Kromě protahovacích cviků jsme představili také senzomotorický chodník, bosu, nestabilní čočky a ukázali, jak je možné pracovat s chodidlem,“ sdělila vedoucí fyzioterapeutka Pavlína Matějčková.
Velmi důležitý je před prázdninami i nácvik první pomoci. „Zaměřili jsme se na pomoc intoxikovanému kamarádovi. Případů přibývá a je zapotřebí vědět, jak postupovat. Ukazujeme jim, kam by to mohlo zajít, kdyby přehnali konzumaci alkoholu, drog,“ dodala vrchní sestra ARO Zdena Gajdošová.

Velkým pomocníkem Dne s nemocnicí je partnerská zdravka (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín), zapojily se složky záchranného systému: ZZS ZK a HZS ZK, ale také Český červený kříž Vsetín, Alcedo Vsetín, akci podpořila společnost Kayaku Safety Systems.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Vsetínská nemocnice