Letos chce Zlínský kraj opět ocenit zdařilou obnovu lidové architektury

22.03.2021 12:36

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rada Zlínského kraje schválila výzvu k předkládání návrhů vydařených rekonstrukcí objektů lidové architektury.
„V této iniciativě vidím velký význam pro zachování kulturního dědictví našeho regionu, protože mnohé stavby, které dotvářejí vzhled venkovských sídel i krajiny, by bez citlivého přístupu vlastníků buď zcela zchátraly, nebo by radikální modernizací naprosto ztratily svůj charakter a původní hodnotu,“ řekla radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu.
Jak dále uvedla, nejedná se zdaleka jen o stavby, které mají statut kulturní památky či památky místního významu. „Mohou to být i ´obyčejná´ obydlí, výrobní a hospodářská stavení, domy, statky, salaše, stáje, sklepy, stodoly, mlýny, pekárny, kovárny, sušírny a nominovat lze i různé drobné kapličky, zvonice, Boží muka a podobně,“ upřesnila radní Fišerová.
V minulém roce Zlínský kraj soutěž nevyhlašoval vzhledem k pandemii COVID a mnoha souvisejícím nejasnostem, letos však chce opět navázat na tradici založenou již v roce 2008. „Návrh na ocenění může na krajský úřad – Odbor kultury a památkové péče – poslat buď přímo vlastník objektu, nebo kdokoliv jiný, ovšem se souhlasem majitele. Návrhy se přijímají do konce dubna,“ dodala Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj