Léto plné zážitků ve Valašském muzeu v přírodě

10.07.2024 12:16

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Prázdninové měsíce přinesou oblíbené programy a oživení areálů. „Letní programovou nabídku zpestří zajímavé komentované prohlídky, bylinkové procházky, vyprávění valašských bájí a prázdninové tvoření a hraní. Tyto aktivity proběhnou ve Valašské dědině v rámci oživení všedních dnů. Nově nabídneme procházku s hajným pod názvem Léto na hájovně, kde se seznámíme s jeho prací, pomůckami a příběhy o stromech, zvířatech a přírodě. V kuchyni můžeme pomoci paní hajné, která nám představí pozapomenuté náčiní a recepty. Nově si posvítíme i na kouzelné bytosti z valašských pohádek. V Dřevěném městečku vystoupí cimbálové muziky odpoledne 18. 7. a 22. 8. a proběhne příběhová hra O pacholku Divínovi,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.
„Jak se pracovitý Valach na kotárech bavil - odhalí, co všechno a jak nápaditě uměli lidé z Beskyd využít k nejnutnějším potřebám a zábavě. Dozvíte se zajímavosti o salašnickém životě valachů, kde se vzal název Valašsko a ochutnat můžete i žinčicu. Pořadem provede Mistr Petr Číp – výrobce a hráč na  gajdy. Prázdninové tvoření a hraní-tvoření jednoduchých hraček a výrobků inspirovaných dřívějšími lidovými dovednostmi, vyprávění bájí a pověstí svázaných se zdejším krajem o salašnictví a dřívějším způsobu života zpestří návštěvu muzea,“ upřesnila Pavlína Polášková, pracovník vztahů k veřejnosti a současně upozornila na další programy muzea:

Bylinkové procházky - paní Vanda Vrlová seznámí zájemce s bylinkami rostoucími u chalup a poradí s jejich sběrem, zpracováním a dalším využitím. Léto na hájovně – pozvání na návštěvu do hájovny nebo rovnou s panem hajným na procházku do lesa. 


Kouzelné bytosti z valašských pohádek
- Znáte kouzelné bytosti, které se odedávna toulají v okolí Radhoště? Což si na ně trochu posvítit, správně je pojmenovat a nakonec si je odnést v malé pohádkové skládance,

Příběhová hra O pacholku Divínovi - poskládejte střípky skutečného příběhu ze života rožnovského lidu pomocí luštění šifer a rébusů ukrytých na trase vedoucí areálem Dřevěného městečka. 

Seznam letních aktivit Valašského muzea v přírodě na www.nmvp.cz/prazdniny

Letní programová nabídka: 13. 7. Hejův nožík, 14. 7. Sklářský den, 20. 7. Pekařská sobota, 24. 7. Pohádková noc, 27. 7. Romská píseň, 28. 7. Anenská pouť, 3. – 4. 8. Dny řemesel a setkání kovářů, 9. – 11. 8. Jánošíkov dukát, 17. – 18. 8. Starodávný jarmark, 25. 8. Z druhé strany Radhoště.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Valašské muzeum v přírodě