Lékaři v Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí ošetřili denně desítky letních úrazů

13.09.2021 10:40

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se každoročně v době letních prázdnin potýká se zvýšeným počtem ošetřených pacientů v souvislosti s úrazy. Významnou roli v tomto trendu hraje geografická poloha nemocnice v návaznosti na pobyt rodin, nebo dětských táborů v Beskydech v době prázdnin. Nejvíce letních úrazů je tradičně způsobeno upadnutím z kola nebo kolečkových bruslí, případně při procházkách po zdejších turistických atrakcích. S úrazy míří za zdravotníky i stále více cizinců.

 „Pacienty ošetřujeme 24 hodin denně, nejčastěji se jedná o úrazy spojené s venkovní aktivitou. Primárně jde o lehčí a středně těžká zranění. Samotnou chirurgickou ambulancí projde denně zhruba stovka lidí jak s nově vzniklými potížemi, tak také v rámci kontroly již dříve zavedené léčby. Mezi poranění, která v letních měsících vedou, patří zlomeniny, vyvrtnuté kotníky, poškozené vazy v koleni, natažené nebo natržené svaly. První kroky většiny zraněných vedou přes naši ambulanci na rentgenové vyšetření,” řekla staniční sestra chirurgické ambulance Sylva Fojtášková.

Vzhledem k tomu, že v blízkém okolí se nachází i několik táborových kempů, kam jezdí děti z celé republiky, dochází k situacím, že právě děti patří k častým návštěvníkům ambulance, přičemž některé jsou přiváženy k ošetření i záchrannou službou. V mnoha případech se jedná o poranění hlavy, otřesy mozku a zlomeniny horních anebo dolních končetin. Četné jsou pak odřeniny, zhmožděniny, zlomeniny klíční kosti, či vykloubení ramenního kloubu. Velká část dětí je ošetřena ambulantně, bez nutnosti hospitalizace.

„Velmi častými zraněními u dospělých jsou také hluboké řezné a sečné rány, ke kterým dochází při sekání dříví, či při práci na cirkulárce, která je na Valašsku tolik oblíbená. Mnohá poranění pak vyžadují chirurgické řešení na operačním sále a hospitalizaci. Lidé navštěvují chirurgickou ambulanci v letních měsících také v případech, kdy mají přisáté klíště a žádají o jeho odstranění,” uvedla staniční sestra Fojtášková a doplnila i konkrétní statistiku k množství úrazů: „Jen za dva prázdninové měsíce jsme na chirurgické ambulanci přiložili pacientům více jak 350 sádrových fixací.”
Vlastimil Langer

Zdroj: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Ilustrační foto: Archiv SNZ