Kroměřížští zastupitelé stanovili minimální ceny za prodej pozemků v majetku města

20.02.2022 11:33

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížské zastupitelstvo rozhodlo o změně minimálních cen, za které může město prodávat zájemcům pozemky ve svém vlastnictví. „Stávající ceny pozemků byly stanoveny před pěti lety. Za tuto dobu se ceny výrazně změnily, a tak minimální ceny, za které město prodávalo, již zdaleka neodpovídaly vývoji na trhu s nemovitostmi. Proto bylo potřeba tento stav narovnat,“ vysvětlil starosta Jaroslav Němec.
Právní odbor radnice oslovil znalkyni trhu s nemovitostmi, která navrhla nové ceny. „Vycházela při tom z ceny obvyklé ve smyslu definice uvedené v zákoně o oceňování majetku,“ uvedla vedoucí právního odboru Ladislava Žiaková. Ceny jsou určené primárně podle lokality, kde se pozemek nachází, a také způsobem využití pozemků, tedy podle toho, zda je pozemek například využit k bydlení, výrobě či rekreaci.
„Nejvíce, 5500 korun za metr čtvereční, tak zájemci zaplatí za funkční celek s rodinným domem v centru města, v širším centru to bude 4000 a na okraji Kroměříže 3200 korun za metr čtvereční. Ve Vážanech se za plochu využitou k bydlení, kterou by prodávalo město, bude platit nejméně 2800 korun za metr čtvereční, v Kotojedech a Dolních Zahradách 2000 korun, v Bílanech 1800 korun, v Trávnických Zahrádkách, Postoupkách, Hradisku, Drahlově a ve Zlámance 1500 korun, v Trávníku a Horních Zahradách 1400 a v Těšnovicích 1100 korun za metr čtvereční,“ informoval Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
Pro srovnání, dosud se za stavební pozemek pro rodinný dům s inženýrskými sítěmi platilo v Kroměříži a Vážanech minimálně 1600 korun, ve Zlámance 400 korun a v ostatních částech města 800 korun za metr čtvereční.
Zastupitelé rozhodli, že ůpozemky k využití pro výrobu by na okraji města měly stát nejméně 1200 korun za metr čtvereční, v Kotojedech a Horních Zahradách 1300 korun, v Trávníku 1000 korun, v Dolních Zahradách 1500 korun a v Bílanech 1600 korun za metr čtvereční. Dosud tyto pozemky spadaly pod jiné kategorie, například pod takzvané stavební pozemky ostatní, pro které v Kroměříži a Vážanech platila cena 1400 korun za metr čtvereční, ve Zlámance 350 korun a v ostatních částech města 700 korun za metr čtvereční.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto radnice: MěÚ Kroměříž