Kroměříž si připomněla výročí založení samostatného československého státu

29.10.2022 08:10

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížané si připomněli 104 let od vyhlášení samostatného Československa. V důsledku změn po první světové válce se v roce 1918 země osamostatnila a přestala být součástí Rakouska-Uherska, které po válce zmizelo z mapy světa. Státní svátek, Den vzniku samostatného československého státu, se slaví 28. října.

„Představitelé města, T. J. Sokol Kroměříž, Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení válečných veteránů ČR a Československé obce legionářské položili věnce u sochy T. G. Masaryka před budovou Justiční akademie,“ informoval Jan Vondrášek, kroměřížský tiskový mluvčí.

Starosta Tomáš Opatrný označil výročí založení samostatného Československa za jedno z nejvýznamnějších v naší historii. Připomněl, že naši předkové chtěli mít demokratický stát, ve kterém jsou si občané rovni a stejná práva v něm mají muži, ženy a také menšiny. Vyjádřil úctu všem, kdo se zasloužili o vznik samostatného Československa, a zvláště ocenil roli prezidentů Tomáše Garrigue Masaryka a Václava Havla při budování demokratického státu.

„Jsme hrdým, pracovitým, ale i solidárním národem. Važme si toho, že jsme pevnou součástí evropských a světových hospodářských a bezpečnostních struktur – Evropské unie a NATO. Díky tomu můžeme žít v blahobytu a bezpečí,“ uvedl Opatrný. Cesta k lepší budoucnosti podle něj vede jen přes aktivitu a spolupráci. „Každý z nás může svým dílem přispět, každý z nás může pro Českou republiku něco dobrého udělat. Věřme si, buďme na sebe hrdí a važme si toho, že žijeme v jedné z nejkrásnějších zemí na světě,“ doplnil kroměřížský starosta.

Veronika Vlčková z kroměřížské organizace T. J. Sokol vzpomněla na roli Sokola při formování samostatného státu, kdy se jeho členové podíleli například na financování zahraničního odboje a také se mnozí z nich sami zapojili do boje jako členové legií. „Sokol vždy zastával ideály demokracie. Sokolové bojovali dobrovolně, byl to projev jejich vlastenectví. Bojovali za svou zemi, za nás, za budoucí generace. Měli bychom si pamatovat jejich hrdinství,“ poznamenala Vlčková.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž