Kroměříž se těší na fotbalové hvězdy, dorazí Hašek, Vízek, Darida, Koller i Panenka

08.05.2022 17:03

KROMĚŘÍŽ - Velká jména fotbalového světa dorazí 18. června do Kroměříže. Fanoušci se mohou těšit na bývalé i současné reprezentanty. Sejdou se na akci Kanonýři v Kroměříži, která bude oslavou 50. výročí založení Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL.
„Hvězdy let minulých zastoupí například Antonín Panenka, Ivo Viktor, Zdeněk Nehoda, Ladislav Vízek, Ivan Hašek či Jan Koller, dorazí i nynější esa v čele s nedávným reprezentačním kapitánem Vladimírem Daridou. Při této příležitosti bude kroměřížský stadion přejmenován na Stadion Jožky Silného, na počest zdejšího rodáka a prvního člena Klubu ligových kanonýrů,“ uvedl Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížského úřadu.
Držitel stříbra z mistrovství světa v roce 1934 Jožka Silný dosáhl mety 100 ligových branek, která je podmínkou vstupu do prestižního klubu kanonýrů, 16. října 1932. Tehdy v utkání Sparty Praha, jejíž barvy hájil, v derby proti Slavii překonal legendárního brankáře sešívaných Františka Pláničku.
„Fotbalové odpoledne zahájíme v 13:30 hodin právě odhalením pamětní desky u brány stadionu, který od tohoto okamžiku ponese jméno Jožky Silného. Bude to důkaz toho, že si město váží svých rodáků, kteří něco významného dokázali a kteří přispěli k propagaci a šíření dobrého jména Kroměříže doma i ve světě,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Také Fotbalová asociace ČR si svých legend považuje. „Naši fotbalisté napříč generacemi dosáhli řady úspěchů. Uvědomujeme si jejich význam. Máme být skutečně na co hrdí a víme, že je potřeba nezapomínat na legendy, které se o úspěchy postaraly. Akce Kanonýři v Kroměříži je příkladem a ukázkou toho, že na bývalé fotbalisty myslíme. Setkání střelců, kteří dosáhli úctyhodného počtu sta a více ligových branek, ale i medailistů z významných turnajů, umožní jednak oživení starých známostí mezi fotbalisty, kteří se třeba léta nepotkali, ale také představí plejádu slavných hráčů veřejnosti z širokého okolí Kroměříže,“ dodal místopředseda fotbalové asociace Jiří Šidliák.
Po odhalení pamětní desky začne zápas starých gard domácí Hanácké Slavie Kroměříž s Bohemians Praha, kde Jožka Silný končil svou ligovou kariéru. V Kroměříži pak hrál divizi až do svých 40 let. Vrcholem odpoledne bude zápas ligových kanonýrů Česka proti kolegům ze Slovenska. Představí se v něm například David Lafata, Radek Drulák, Horst Siegl, Pavel Kuka a výše zmínění Koller, Vízek, Hašek a Panenka.
„Za kanonýry si zakopu premiérově, protože teprve před pěti lety po změně statutu Klubu ligových kanonýrů týdeníku GÓL se mi započítalo i 63 gólů, které jsem na konci kariéry nastřílel za Rapid Vídeň v rakouské lize. A tak jsem až v důchodovém věku vstoupil mezi stovkaře,“ usmál se Antonín Panenka.
Z bělehradských mistrů Evropy v roce 1976 kromě něj a Viktora s Nehodou dorazí i Karol Dobiaš, Ján Pivarník či Ladislav Jurkemik. Stříbrné účastníky mistrovství světa v Chile 1962 zastoupí Josef Jelínek a Jozef Štibrányi, stříbrné olympioniky z Tokia 1964 Ján Geleta a Jan Brumovský a zlaté olympioniky z roku 1980 Jindřich Svoboda, Werner Lička či Oldřich Rott. Diváci se mohou těšit i na stříbrné hrdiny z EURA 1996 v Anglii Vladimíra Šmicera, Miroslava Kadlece, Radoslava Látala a další.
K vidění budou i trenérská esa Karel Brückner, Petr Uličný či nynější kouč reprezentace Jaroslav Šilhavý. „V jednání je také přítomnost současného lídra reprezentace Tomáše Součka, brankáře Tomáše Vaclíka i kanonýra Patrika Schicka,“ doplnil za Klub ligových kanonýrů Jaroslav Kolář.
Odpolednem bude provázet moderátor Libor Bouček, který mimo jiné povede rozhovory s přítomnými osobnostmi. Pro fanoušky bude připravena tombola čítající symbolicky 50 hodnotných cen, například podepsané dresy ligových týmů, fotbalové publikace a podobně. Vstupenkou do tomboly bude číslovaný výpravný bulletin. Fanoušci budou moci také získat autogramy fotbalových hvězd, pořídit si upomínkové předměty včetně speciálně k setkání vyrobeného odznaku či kalendáře na rok 2023 nazvaného Když míří kanonýři s kresbami kreslíře Petra Urbana.
Vstupenky jsou v předprodeji v síti Ticketportal, viz odkaz Kanonýři v Kroměříži | TICKETPORTAL Vstupenky na Dosah - divadlo, hudba, koncert, festival, muzikál, sport, Kroměřížané si je mohou koupit v Turistickém informačním centru v Prusinovského ulici.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž