Kroměříž sdílená kola a sdílené koloběžky nepořídí

28.04.2022 17:06

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice pořizovat sdílená kola a koloběžky v tuto chvíli nebude. „Rada města se záměrem nesouhlasila. Převážila negativa v podobě poměrně vysoké pořizovací ceny za sdílená kola, se kterou rozpočet nepočítá, a u koloběžek obava z toho, že by jezdci na koloběžkách ohrožovali chodce nebo maminky s kočárky. Rád bych ale, aby se město k tomuto záměru v budoucnu vrátilo. Město by mělo co nejvíce podporovat ekologickou dopravu, která pomůže životnímu prostředí. Osobně bych byl pro sdílená kola,“ uvedl místostarosta Vratislav Krejčíř.

Kroměřížané přitom v anketě podpořili pořízení sdílených elektrokoloběžek i jízdních kol. Z více než tří stovek hlasujících by tyto služby ve městě nevyužila jen méně než jedna pětina. „Celkem 43 procent hlasujících podpořilo zavedení kol i koloběžek zároveň. Samotná kola a samotné koloběžky si pak přálo vždy asi 20 procent z více než tří stovek účastníků ankety, kterou město pořádalo v aplikaci Mobilní rozhlas?“ informoval Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.

Z ankety také vyplynulo, že lidé by tyto dopravní prostředky rádi využívali ve svém volném čase, ale i pro cesty do školy či do zaměstnání. Obyvatelé Kroměříže měli možnost také navrhnout budoucí stanoviště, na kterých by sdílená kola či koloběžky byly umístěny. Nejvíce hlasujících se vyslovilo pro vlakové a autobusové nádraží, Velké náměstí, Hanácké náměstí a pro výstaviště.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Městský úřad Kroměříž