Kroměříž po rozhodnutí hejtmana omezí předvánoční program

24.11.2021 08:54

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice reaguje na včerejší rozhodnutí hejtmana Radima Holiše, podle něhož budou ve Zlínském kraji od pondělí příštího týdne minimálně na dva týdny zakázány akce nad 100 účastníků. Město tak ruší čtvrteční (25.11.) rozsvícení vánočního stromu a také minimálně posunuje start vánočních trhů nazvaných Šťastné a veselé, které měly začínat 10. prosince.
„Moc nás mrzí, že dlouho a pečlivě připravovaný program nemůžeme občanům nabídnout. Je to rozhodnutí z vyšší moci, které nedokážeme ovlivnit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.
Podle něj měl Zlínský kraj či lépe vláda přijít s podobným opatřením mnohem dříve, aby bylo účinné.
„Plánujeme tyhle akce měsíce dopředu. Vycházeli jsme z nějaké situace, včera se to změnilo. Nevím, jestli to bylo rozhodnutím pana hejtmana nebo celé Rady Zlínského kraje. Od září jsme tady měli nárůst počtu nakažených nemocí covid-19. Nedělali jsme nic kvůli volbám, abychom si nepohněvali voliče, a najednou ze dne na den tady vyhlašujeme tyto věci. Je otázka, nakolik tohle omezení nyní pomůže v boji s epidemií. Pan hejtman by měl spíše působit na občany, aby se šli očkovat a aby nosili roušku a byli zodpovědní k sobě i ostatním lidem,“ komentoval postup hejtmana Holiše Němec.
Vánoční strom, který již stojí nazdobený na Velkém náměstí, bude rozsvícen někdy během noci z čtvrtka na pátek. Z programu akce se bude konat pouze čtvrteční a páteční jarmark, a to v plánovaném čase od 9 do 17 hodin.
„Stánky však budou rozestavěny s rozestupy dva metry, kulturní program je zcela zrušen. Chceme ale, aby lidé, kteří náměstím procházejí, se zde mohli alespoň na chvilku zastavit a nakoupit si drobné předměty na Vánoce,“ řekl Němec.
Osud velkých vánočních trhů na Velkém náměstí je momentálně nejistý. „Světelná výzdoba i stánky budou na náměstí instalovány. Výzdoba se však nerozsvítí a stánky budou prázdné, dokud případně Zlínský kraj své rozhodnutí nezmění a akce znovu nepovolí,“ popsal kroměřížský starosta.
„Jisté již je zrušení koncertu Davida Kollera, který měl adventní trhy zahájit. Zrušeny budou také akce Domu kultury a kina Nadsklepí, město zatím nezprovozní ani mobilní kluziště na Hanáckém náměstí,“ doplnil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž