Kroměříž hledá další lokality na umístění polopodzemních a podzemních kontejnerů

21.02.2022 08:51

KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice nechá zpracovat investiční záměr na vybudování dalších polopodzemních a podzemních kontejnerů. „První tyto kontejnery jsou v provozu od ledna, letos budou vybudovány na dalších místech. Rádi bychom v tomto projektu pokračovali, proto rada schválila investiční záměr, který bude mít za úkol vytipování dalších vhodných lokalit pro vybudování polopodzemních a podzemních kontejnerů,“ uvedl místostarosta Karel Holík.
V první etapě byly podzemní a polopodzemní kontejnery o objemu pět metrů krychlových na směsný komunální odpad, papír a plast a kontejnery o objemu tři metry krychlové na sklo instalovány v ulicích Na Sladovnách, Malý Val, Vejvanovského, 17. listopadu a Československé armády. Z těchto ulic byly odstraněny nevzhledné plastové kontejnery, celkem jich bylo okolo stovky.
„Druhá etapa instalace polopodzemních a podzemních kontejnerů je plánována na letošní rok. Umístěny budou v ulicích Zborovská, Spáčilova, U Rejdiště, Francouzská, Rumunská a Nitranská. Polopodzemní a podzemní kontejnery instaluje v Kroměříži zlínská společnost ELKOPLAST CZ. Náklady činí zhruba 26,5 milionu korun, loňské práce přišly na 8,3 milionu korun. Ve většině lokalit je navržena instalace polopodzemních kontejnerů, v historické části pak podzemních, které nenaruší historický ráz města,“ sdělil Jan Vondrášek, tiskový mluvčí kroměřížské radnice.
Celkem tak bude v ulicích Kroměříže za loňskou i letošní etapu instalováno 31 kontejnerových hnízd, z nichž každé obsahuje tři až čtyři kontejnery. „Z ulic bude díky tomu postupně staženo více než 300 klasických kontejnerů. Kapacita pro odkládání odpadu však vzroste. Kontejnery přitom zabírají méně místa, ušetřená plocha může být využita pro parkování. Jsou také odolnější proti opotřebení a vandalismu. Nespornou výhodou je i jejich vzhled a to, že s ohledem na vyšší kapacitu se kolem nich nebudou hromadit odpadky tak, jak je tomu u stávajících plastových kontejnerů,“ doplnila ekoložka radnice Klára Halířová.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Kroměříž