Krizový štáb Zlínského kraje nadále sleduje vývoj epidemické situace i po ukončení nouzového stavu

16.04.2021 13:50

ZLÍNSKÝ KRAJ - Nouzový stav v České republice skončil v neděli 11. dubna o půlnoci. Zlínský kraj ustál tlak Ministerstva zdravotnictví, které navrhovalo, aby platnost všech mimořádných opatření byla ve Zlínském kraji prodloužena o týden, zatímco v ostatních krajích by již byly otevřeny školy a část služeb.
„Argumenty, proč nenechat náš kraj v izolaci, byly jasné. S koncem nouzového stavu skončilo omezení pohybu a dalo se tedy očekávat, že by lidé více cestovali do jiných krajů za službami a na výlety. Otevření škol nám dalo možnost testovat skupinu osob, která zatím testována nebyla. Hned první den prokázaly antigenní testy nákazu Covid-19 u 21 žáků a 4 zaměstnanců škol. Testování pomáhá zastavit šíření nákazy. Stejně tak očkování. Ve Zlínském kraji máme ve třech prioritních skupinách, což jsou 80+, 70+ a pedagogové, vyočkováno více než 95% registrovaných. Proto se spustila registrace skupiny 65+. Jsme schopni už teď očkovat 3 800 lidí denně, a kdyby bylo vakcíny více, jsme schopni očkování urychlit,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
I po ukončení nouzového stavu platí řada protiepidemických opatření. Jejich dodržování kontroluje Krajská hygienická stanice Zlínského kraje ve spolupráci s Policií ČR a strážníky městské policie. Členové Krizového štábu Zlínského kraje byli informováni o tom, že kontroly jsou zaměřeny zejména na dodržování rozestupů v obchodech a u výdejních okének, nošení ochranných prostředků dýchacích cest, testování ve firmách a školách a dodržování dalších mimořádných opatření.
„Prosíme i provozovatele obchodů, výdejových okének, aby dbali na dodržování ochranných opatření a zvýšenou hygienu,“ doplnil hejtman Radim Holiš.
V nemocnicích Zlínského kraje mírně poklesl počet pacientů s Covid-19 na standardních lůžkách s kyslíkem. Zátěž intenzivní péče však zůstává i přes mírný pokles nadále vysoká.
„To, co vidíme v nemocnicích nyní, je fakticky pohled 14 dní zpátky. Jaký vliv na vývoj epidemické situace bude mít ukončení nouzového stavu, po kterém přestalo platit omezení volného pohybu a otevřely se školy a některé služby, se ukáže až za několik dní. Stále platí, že musíme být opatrní a dodržovat opatření. Chtěla bych požádat o maximálně ohleduplné chování,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj