Krizový štáb Zlínského kraje jednal o průběhu očkování a vývoji epidemické situace

23.01.2021 14:28

ZLÍNSKÝ KRAJ – K projednání průběhu očkování proti onemocnění COVID-19 ve Zlínském kraji a vývoji epidemické situace se ve čtvrtek 21. ledna prostřednictvím videokonference sešel Krizový štáb Zlínského kraje.
„Tématem jednání byl především postup vakcinace. Do Zlínského kraje bylo dodáno celkem 11 700 očkovacích dávek, ze kterých jsme zatím naočkovali 5 664 osob. Toto číslo samozřejmě stále narůstá. Očkují se nadále zdravotníci, zaměstnanci a klienti pobytových sociálních služeb a senioři nad 80 let. Z dodaných vakcín už musíme rezervovat vakcíny na druhou dávku očkování. Do konce března bude očkování pozvolné, podle počtu přislíbených vakcín není možné počítat s nějakým masivnějším očkováním. S rezervací termínu očkování není třeba spěchat. Máme informaci, že se bude posouvat termín, od kterého se budou moci do registračního systému hlásit další skupiny obyvatel. Přesný termín zatím nevíme, ale 1. února to rozhodně nebude,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
„Zájem zapojit se do očkování projevilo již 210 praktických lékařů. Zlínský kraj chce s vakcínou jít za lidmi celého kraje a chystá síť očkovacích míst tak, aby bylo možné za jeden den naočkovat až pět tisíc osob,“ řekla Adéla Čuříková z oddělení komunikace a vztahů s veřejností.
„To bude možné ve chvíli, kdy bude v kraji dostatek vakcíny. Rád bych uklidnil skupinu seniorů ve věku 80 a více let, ty budeme očkovat během ledna a února. Přednostně musíme naočkovat seniory v sociálních službách, kde žije více seniorů pohromadě a případná nákaza se rychle šíří. Senioři žijící doma nejsou tou nejohroženější skupinou, která je nejrizikovější,“ doplnil hejtman Radim Holiš. 
Členové krizového štábu se seznámili také se situací v nemocnicích. „V nemocnicích ve Zlínském kraji došlo k mírnému poklesu covidpozitivních pacientů, ale na místě je stále velká obezřetnost. Tlak na lůžka intenzivní péče stále trvá. Nemocnice totiž pečují i o akutní necovidové pacienty, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči. I nadále v provozu čtyř nemocnic Zlínského kraje chybí zdravotníci, kteří se léčí s koronavirem a s jinými diagnózami. Aktuálně chybí asi 420 zdravotníků,“ sdělila náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj