Krajská nemocnice T. Bati zprůhlednila hospodaření. Od Hlídače státu dostala chvalitebnou

22.07.2022 14:07

ZLÍNSKÝ KRAJ – Skokanem roku se v ročním hodnocení transparentnosti smluv stala Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně. Z dřívějšího hodnocení “F” si polepšila na “B”. Za transparentnost a hospodaření s veřejnými prostředky získal chvalitebnou známku „B“ také Krajský úřad Zlínského kraje. Vyplývá to z roční zprávy Hlídače státu.
„Webový server Hlídač státu analyzoval za rok 2021 přes 800 tisíc smluv, které státní úřady, organizace a instituce uzavřely se soukromými subjekty. Na základě výsledků pak přiděluje výsledné označení na stupnici: A (nejlepší) až F (nejhorší),“ vysvětlila Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.
Rating si v uplynulém roce výrazně zlepšila Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) pod vedením představenstva v čele s Michalem Filipem a podporou Rady Zlínského kraje, jakožto jediného akcionáře. Předchozí čtyři roky, tedy v letech 2017–2020, byla KNTB hodnocena známkou „F“.
„Usilovali jsme o zprůhlednění hospodaření a ve spolupráci s představenstvem a dozorčí radou krajské nemocnice se nám podařilo odbourat nedostatky předchozích let. Například to, že sesmlouvy koncentrovaly u malého počtu partnerů nebo se uzavíraly bez uvedené ceny. Pořád ale máme na čem pracovat. Za profesionální přístup bych chtěl vedení nemocnice poděkovat,“ uvedl hejtman Radim Holiš.
Se známkou „B“ hospodařily v roce 2021 všechny nemocnice založené Zlínským krajem. „Do kategorie velkých nemocnic spadá kromě krajské ve Zlíně i Uherskohradišťská nemocnice, která si udržuje stabilní výsledek. S nadsázkou se dá tedy říci, že KNTB se v loňském roce dotáhla do hlavního pelotonu. Věřím, že se vedení nemocnice podaří nastoupený trend do budoucna přinejmenším udržet,“ doplnila náměstkyně Olga Sehnalová, zodpovědná za zdravotnictví.
Chvalitebnou získal v hodnocení transparentnosti také Krajský úřad Zlínského kraje. Známka „B“ mu byla přidělena za chování s malou mírou rizikových faktorů. Podrobná data: K-Index: České úřady zabodovaly - Hlídač státu (hlidacstatu.cz).

Vlastimil Langer

Zdroj: Zlínský kraj
Foto KNTB: Archiv SNZ