Krajská nemocnice: Daruj krev a buď součástí společné kampaně VZP a Baťovky

27.04.2022 07:08

ZLÍN - Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně se připojila ke kampani Zachraň život s VZP, aneb Daruj krev. „V současné době máme pro Baťovku k dispozici krevních zásob dostatek, menší část zásob registrujemepouze u krevní skupiny ARh faktor minus a 0Rh faktor minus,“ přiblížila Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení KNTB. 
Přesto Hematologicko-transfuzní oddělení KNTB trvale hledá nové pravidelné dárce krve. I když nemocnice eviduje každý rok příliv prvodárců, z nichž mnozí darují nejvzácnější tekutinu opakovaně, dárců je zapotřebí více a jejich řady je třeba také neustále omlazovat. „Chceme společnou kampaníoslovit nové, ideálně mladé dárce. Rádi samozřejmě vítáme i ty, kteří darují s železnou pravidelností. Ve stanovené dny bude pro dárce připraven zajímavý doprovodný program v podobě přístrojového měření tělesných hodnot, hydratace pleti nebo měření hodnoty kyslíku v krvi,“ upřesnila primářka.  
„Stálým bonusem pro dobrovolné dárce krve je stále pestřejší nabídka snídaňového menu, které je jim k dispozici v příjemném prostředí zaměstnanecké jídelny KNTB. Snídaňové švédské stoly jsou připravovány každý odběrový den,“ řekla tisková mluvčí nemocnice Renáta Večerková. 
„Je důležité se pevně rozhodnout, najít v sobě odvahu a čas. Teprve v odběrovém místnostičlověk zjistí, že darovat krev je maličkost, že odběr vůbec nebolí, trvá pár minut a je hotovo. Hodnota rozhodnutí je naopak nevyčíslitelná, protože se najednoučlověk stává součástí záchrany lidského života,“ uzavřela primářka Pelková.
Termíny odběrů v rámci kampaně v roce 2022 jsou stanoveny: 6. května, 3. června, 1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu, 2. prosince.

Vlastimil Langer

Zdroj: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

Ilustrační foto: Archiv SNZ