Krajská galerie výtvarného umění nabízí poznání baťovské architektury při projížďce autobusem

08.08.2021 15:24

ZLÍN - Krajská galerie umožňuje zájemcům o baťovskou architekturu její poznávání komentovanou prohlídkou při projížďce autobusem. Zájemci si mohou už nyní zakoupit svůj lístek na termíny 18. nebo 25. srpna od 17 hodin. Tento program pořádá 14|15 Baťův institut ve spolupráci s krajskou galerií.
„Komentovaná vyjížďka Poznávejme baťovskou architekturu města Zlína je už několik let stálicí letního programu 14|15 Baťova institutu. Jde o atraktivní oblíbenou formu, jak zprostředkovat jedno z baťovských témat místním a především turistům, kteří přijíždí do Zlína. Termínů není mnoho, jedná se o sezónní program, proto doporučuji s koupí lístků neotálet,“ uvedla k chystanému programu Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, p. o.
Kurátoři krajské galerie při vyjížďce seznamují účastníky s baťovskou architekturou, významnými osobnostmi a budovami města Zlína přímo v místech, kde se nacházejí. Prohlídková trasa začíná u 14|15 Baťova institutu, vede přes Čiperovu vilu na Burešově, obytnou čtvrť Zálešná a Podvesná, až k Věžovým a Morýsovým domům. 
„Autobus následně pokračuje přes Obeciny, kolem současné Malé scény ke Kolektivnímu domu a Vile Jana Antonína Bati, kde je komentovaná zastávka. Na závěr vede trasa přes náměstí Práce okolo Památníků T. Bati a Obchodního domu. Projížďka trvá přibližně dvě hodiny a končí opět u 14|15 Baťova institutu. Každý účastník obdrží také tištěného průvodce prohlídkové trasy,“ sdělila Petra Štrofová, PR manažerka 14|15 Baťova institutu.
Tyto prohlídky je vhodné doplnit návštěvou stálé expozice architektury v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně s názvem Prostor Zlín | Řády vidění, která představuje vývoj baťovské architektury s důrazem na dobu největšího rozvoje města Zlína od 20. do 40. let 20. století prostřednictvím modelů, dobových fotografií, plánů a vizualizací budov. 
„Baťovská architektura ve Zlíně je naprosto jedinečná, jak svou ideou, tak z hlediska ucelenosti i celkové koncepce rozvoje města. Projít a vnímat všechny její podoby, je časově náročný úkol. Jízda autobusem a navíc i s výkladem – to jistě ocení všichni, kteří chtějí architekturu Zlína pořádně poznat/prozkoumat. Věřím, že prázdninové jízdy za architekturou budou nezapomenutelným zážitkem“, dodala Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství Zlínského kraje.

Vstupenky jsou k zakoupení jak na recepcích 14|15 Baťova institutu, tak v online předprodeji. Více informací na www.14-15.cz.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: 14|15 Baťův institut