Kraj vyvíjí tlak na urychlení přípravy modernizace trati Otrokovice – Zlín – Vizovice

13.10.2022 08:19

ZLÍNSKÝ KRAJ – Výrazně lepší spojení Zlína s okolními městy po železnici přinese modernizace trati Otrokovice – Zlín – Vizovice. „V celé trase bude provedena elektrizace, v úseku mezi Otrokovicemi a Zlínem bude navíc vybudována druhá kolej. Investorem stavby za 12 miliard korun je stát, konkrétně Správa železnic. Jednání pracovní skupiny k tomuto projektu se ve Zlíně zúčastnili také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš společně se svým náměstkem pro dopravu Radkem Doleželem a předsedou výboru zastupitelstva pro dopravu Jakubem Zachem,“ uvedla Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.
„Velmi nás a hlavně občany našeho kraje trápí dlouho neřešený špatný stav vlakového nádraží ve Zlíně, jehož rekonstrukce je součástí modernizace trati z Otrokovic do Vizovic. Snažíme se proto vyvíjet neustálý tlak na Správu železnic, aby zrychlila přípravu této akce a mohlo se tak co nejdříve začít s její realizací. Přislíbili jsme jim v tom maximální součinnost ze strany kraje,“ informoval hejtman Radim Holiš. 
Zástupci investora sdělili, že pro úsek Otrokovice – Zlín už bylo vydáno pravomocné územní rozhodnutí. V případě úseku Zlín – Vizovice byla podána žádost o územní řízení. Pro celou trať se nyní zpracovává dokumentace pro stavební povolení. Žádost o stavební povolení by měla být podána na začátku roku 2024. Rok nato by se mohlo začít stavět.
„Díky modernizaci trati se rychlost vlaků v celém úseku zvýší ze stávajících 60 na 100 km/h, což přinese zkrácení jízdních dob, zvýšenou kapacitu přepravy i komfortnější cestování. Vlaky mezi Zlínem a Otrokovicemi by měly jezdit každých patnáct minut, mezi Zlínem a Vizovicemi pak každou půlhodinu,“ dodala
Soňa Ličková.

 
Kromě samotné trati dozná zásadních změn také stanice Zlín-střed, kdy poloha nádraží bude přesunuta blíže ke Gahurově ulici. Počítá se i s modernizací nádraží v Otrokovicích a proměny se dočká také stanice ve Vizovicích, kde se plánuje vybudování autobusového terminálu a přestupního bodu mezi vlakem a autobusem.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Zlínský kraj