Kraj přidal peníze na silnice

02.11.2022 11:59

ŘEDITELSTVÍ SILNIC ZLÍNSKÉHO KRAJE - Zvýšení letošního provozního příspěvku pro Ředitelství silnic Zlínského kraje o 40 milionů korun schválili zastupitelé Zlínského kraje. Silničáři tak budou moci ještě v tomto roce obnovit povrchy vozovek navíc ve čtyřech úsecích krajských silnic a realizovat množství dalších údržbových prací.

„Zlínský kraj zvyšoval své příspěvkové organizaci, kterou je Ředitelství silnic Zlínského kraje, letos roční provozní příspěvek mimořádně už dvakrát. Původně mělo ŘSZK ve svém rozpočtu od kraje 396,5 milionu korun. Poslední den v říjnu schválili krajští zastupitelé třetí zvýšení této částky, a to o dalších 40 milionů. ŘSZK tak bude mít v tomto roce k dispozici na provoz celkem 486,5 milionu korun.“ sdělil Vojtěch Cekota, tiskový pracovník ŘSZK.
„Je velmi pozitivní, že s námi Zlínský kraj počítal při rozdělování svých zvýšených příjmů. Jde o největší navýšení rozpočtu na náš provoz během jednoho kalendářního roku za období posledního desetiletí,“ uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý a dodal: „Bohužel reálné náklady na správu silnic II. a III. třídy se vlivem inflace rychle zvyšují, ceny rostou. Díky vyššímu příspěvku kraje ale nemusíme rozsah prací omezovat a budeme schopni zvýšené náklady uhradit.“
„Úsilí o získávání finančních prostředků pro resort, za který odpovídám, považuji za základ činnosti náměstka hejtmana. Jsem rád, že se zvýšení příspěvku pro krajské silnice podařilo dosáhnout. Má to dvojnásobný význam v současném období výrazného zdražování energií, pohonných hmot i stavebních prací,“ konstatoval náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel.
Zvýšený provozní příspěvek využije ŘSZK ještě v tomto roce pro Sdružení SÚS 2022, které prostřednictvím jednotlivých okresních Správ a údržeb silnic zajistí na silnicích II. a III. třídy další lokální vysprávky povrchu, obnovu odvodnění vozovek, výměnu bezpečnostního zařízení a svislého dopravního značení a jiné drobnější práce. Bude možno realizovat také celoplošnou obnovu povrchu vozovek na čtyřech úsecích silnic o celkové délce pěti kilometrů: Vsetín – Malá Bystřice, Kelč – Kunovice, Brumov – Návojná a Ostrata – Hrobice.
Vlastimil Langer
Zdroj: Ředitelství silnic Zlínského kraje
Ilustrační foto: Archiv SNZ