Kraj podepsal memorandum o spolupráci s Ministerstvem dopravy k D49

06.05.2021 12:20

ZLÍNSKÝ KRAJ – Memorandum, které za vedení Zlínského kraje včera podepsal náměstek hejtmana Radek Doležel, určuje další směr, kudy se má vzájemná spolupráce při výstavbě silničního spojení D49 a I/49 na území Zlínského kraje ubírat.
„Jsem rád, že Ministerstvo dopravy považuje výstavbu dálnice D49 za prioritní projekt rozvoje dopravní infrastruktury v České republice. Jedná se totiž o významnou mezinárodní tepnu, která umožní další propojení Česka se Slovenskem a která se má stát součástí Rýnsko-dunajského koridoru. Věřím, že společná koordinace dalších kroků bude nezbytná pro posun věcí kupředu,“ vysvětlil Radek Doležel, náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy.
Výstavba dálnice D49 je pozastavena už od roku 2010, kdy probíhala stavba prvního úseku z Hulína do Fryštáku. Jedná se o spojení, které má ulevit tranzitní dopravě především v okolí města Zlín.
„Stavba úseku byla v prosinci 2020 Ministerstvem dopravy povolena, proti povolení se ale odvolaly ekologické spolky, které výstavbu už několik let blokují. Jednání s ekology by mělo umožnit právě podepsané memorandum,“ vysvětlila krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Tento krok byl pro nás velmi důležitý a i přesto, že jde o právně nezávazný dokument, jeho podpisem jsme se ujistili, že postupujeme ve vzájemné shodě,“ dodal Doležel.
Součástí memoranda je i vyjádření podpory ze strany Ministerstva dopravy také pro další investice do dopravy ve Zlínském kraji. Jde především o přeložky a obchvaty měst na silnici I/57 v úseku (D48) Palačov – Valašské Meziříčí – Vsetín – Horní Lideč (I/49).

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj