Kraj ocenil nejlepší knihovny a knihovníky

16.10.2022 14:21

ZLÍNSKÝ KRAJ – V sídle Zlínského kraje byli oceněni nejlepší knihovníci a nejlepší knihovny regionu při akci, kterou pravidelně pořádá Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně ve spolupráci s Odborem kultury a památkové péče krajského úřadu.
„Jako nejlepší knihovny za jednotlivé okresy pro rok 2022 byly vyhodnoceny Knihovna Štítná nad Vláří, Základní knihovna Jablůnka, Místní knihovna Slavkov a Místní knihovna v Nítkovicích. V kategorii jednotlivců byly letos vyznamenány: Drahomíra Bílková ze Základní knihovny Velký Ořechov, Jana Vaculíková z Masarykovy veřejné knihovny Vsetín, Věra Synčáková z Knihovny Františka Kožíka Uherský Brod a Veronika Koudelníčková z Obecní knihovny v Kyselovicích,“ uvedla Soňa Ličková, krajská tisková mluvčí.
Všem oceněným poblahopřála jménem Rady Zlínského kraje Zuzana Fišerová, radní pro školství a kulturu. „Knihovny už zdaleka nejsou místa, kde by se jen pasivně půjčovaly knihy nebo získávaly informace, jsou to živá místa, mnohdy jakási komunitní centra obcí a měst, kde se naprosto přirozeně propojuje oblast vzdělávání a kultury. Lidé, kteří se o veřejné knihovny příkladně starají a organizují v nich zajímavé aktivity, si zaslouží velké poděkování a uznání,“ řekla radní Zuzana Fišerová.
Ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka konstatoval, že knihovnictví ve Zlínském kraji se drží na vysoké úrovni, o čemž svědčí mj. i fakt, že 4. října v Praze předal ministr kultury Martin Baxa ceny Ministerstva kultury ČR Knihovna roku 2022 i zástupcům Zlínského kraje. Mezi oceněnými byla Místní knihovna Dolní Lhota pod vedením Moniky Barcuchové. Druhé místo v soutěži Městská knihovna roku 2022, které uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků a Svaz měst a obcí ČR, obsadila Městská knihovna Valašské Meziříčí a třetí místo v soutěži pro mladé knihovníky MARK získala Anděla Krumpolcová, která byla nominována za využití moderních technologií při práci s dětmi v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj