Komentované procházky Zóna Zlín pokračují

01.05.2022 15:57

ZLÍN – V květnu znovu odstartují komentované procházky Zóna Zlín. Novinkou bude další prohlídková trasa. Na oba typy procházek je možno zakoupit i dárkový poukaz.
„Komentované procházky Zlína začínají v doprovodu průvodců od 18. května. Budou se konat pravidelně každou středu od 15:30 hodin a v sobotu od 14:00 hodin,“ informoval Tomáš Melzer, tiskový mluvčí zlínského magistrátu.
„Turisté i místní obyvatelé mají opět jedinečnou příležitost blíže poznat v průběhu turistické sezóny naši zlínskou výjimečnou architekturu, urbanismus a historii města. Oddělení cestovního ruchu města Zlína společně s autory databáze Zlínský architektonický manuál a spolkem a Architektura pro ně na letošní sezónu připravilo další trasu. Zavede je do první dělnické čtvrti Letná, kde nechal Tomáš Baťa postavit první domky pro své zaměstnance,“ uvedla vedoucí oddělení cestovního ruchu Magistrátu města Zlína Eva Manišová.

První trasa, nazvaná Plánované město, představí zlínskou architekturu z větší perspektivy, přiblíží například zónové plánování tzv. funkční zóny – práce, rekreace, bydlení a dopravu. Tyto oblasti jsou ve Zlíně stále jasně rozpoznatelné, i když už nemají jen jednu původní funkci. Procházka je zakončena návštěvou jedné z nejzajímavějších staveb minulého století, Památníku Tomáše Bati.

Nová trasa, nazvaná Bydlení i Bati, provede zájemce architekturou první dělnické čtvrti Letná. Cesta k typickému baťovskému bydlení nebyla jednoduchá a neobešla se bez experimentů, které se nikde jinde nenachází. „Jedním z nich je například přízemní dřevěný dům od americké firmy Alladin, který byl dopraven ze Spojených států lodí rozložený na jednotlivé díly. V rámci této komentované prohlídky budou průvodci hovořit i o pravidlech a režimu bydlení, který obyvatelé čtvrti Letná museli dodržovat,“ dodal zlínský mluvčí.

Prohlídky jsou určeny maximálně pro 30 osob a trvají cca dvě hodiny. Po předchozí domluvě je možné prohlídku zajistit v anglickém, německém i polském jazyce.

Novinka - dárkový poukaz komentovaných prohlídek Zóna Zlín -  je k zakoupení v Městském informačním a turistickém středisku v budově radnice. Komentované procházky potrvají do 28. září.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Magistrát města Zlína