Klientům Domova pro seniory na Burešově slouží ke zlepšení kondice hand-bike simulátor

13.11.2021 11:29

ZLÍNSKÝ KRAJ - Klienti Domova pro seniory ve Zlíně-Burešově mají od začátku listopadu možnost zlepšovat svou fyzickou i duševní kondici prostřednictvím simulátoru, který byl do zařízení umístěn díky spolupráci Zlínského kraje, města Zlína a projektu Cesta za snem.
„Momentálně jsme společně s Magistrátem Zlína na zkoušku pořídili tento simulátor jízdy na kole, abychom zjistili, jak se v praxi osvědčuje. Pokud budou zkušenosti dobré, chtěli bychom vybavit i další zařízení,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za sociální záležitosti.
„Naposledy jsem byla na návštěvě v Domově pro seniory na Burešově letos na jaře, když jedna z klientek slavila sté narozeniny. Věřím, že pokud se budou obyvatelé domova udržovat v kondici, těch významných životních jubileí bude stále jen přibývat,“ dodala náměstkyně Ančincová.
„Simulátor v hodnotě přibližně 100 tisíc korun je jedním z asi 90 trenažerů, jimiž jsou v rámci projektu Cesta za snem v České republice vybaveny spinální jednotky, rehabilitační ústavy i fitness centra pro lidi s tělesným handicapem. Trenažer je přizpůsoben pro osoby na vozíčku nebo s významně ztíženou mobilitou,“ sdělila krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
Stroj, který byl umístěn do Domova pro seniory na Burešově, disponuje počítačem s virtuální realitou, takže klienti se mohou vybrat různé trasy a podívat se buď na místa, která třeba v minulosti navštívili, nebo si naopak „vyrazit“ tam, kam je pro ně již problém reálně vycestovat.
Simulátor si vyzkoušela i dvaadevadesátiletá Václavka Silnicová, která během jízdy zavzpomínala na výlety, které dříve absolvovala, včetně své cesty do Austrálie.  

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj