Když pomáhá design a umění

04.03.2022 08:53

ZLÍN - Studenti a pedagogové Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) spustili ve čtvrtek 3. března charitativní prodej designu a umění ze svých ateliérů. Sbírka funguje skrze aplikaci Sebou, ze které jdou peníze přímo na účet SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni. 
„Studenti a pedagogové prodávají své autorské fotografie, grafiky, plakáty, vázy a další skleněné objekty, módní doplňky i oděvy. Jsem moc rád, že se naši designéři zapojili do této pomoci,” říká děkan FMK Josef Kocourek. 
Po vzoru svých studentů se do akce mimo jiné zapojil i profesor Petr Stanický, který ve sbírce prodává jednu ze svých grafik. „Study of Pylons zobrazuje procházení a vnímání světa mezi architekturou a symbolem. Jde o přípravnou studii k realizovanému objektu, který bude vystaven v německém Coburgu,” komentoval dar Petr Stanický, vedoucí ateliéru Design skla. 
Zakoupená díla přes aplikaci Sebou, kterou studenti k tomuto účelu vytvořili, si mohou lidé vyzvednout přímo u autorů ve Zlíně nebo si je lze nechat doručit zdarma díky spolupráci se službou Pošta bez hranic. „Hned po spuštění aplikace se už několik děl prodalo, lidé mají o ně velký zájem. Nemusí se ale bát, díla budeme postupně doplňovat, hlásí se nám totiž další a další studenti i akademičtí pracovníci s nabídkou jejich prací. Také chtějí tímto způsobem přispět na pomoc Ukrajině, “ upřesnila mluvčí zlínské univerzity Petra Svěráková.
Obyvatelé Zlína se mohou o nadcházejícím víkendu také zapojit do charitativního bazaru oblečení, který pořádá studentský projekt Fashion Event Dotek. Bazar bude probíhat v sobotu 5.března ve zlínské Kavárně Továrna od 10:00 do 17:00 hodin. Nákupem oblečení tak lidé podpoří finanční sbírku SOS Ukrajina. 
Ve zlínské univerzitě i nadále probíhá humanitární sbírka pro obyvatele Ukrajiny, a to až do této neděle v Galerii G18 ve Štefánikově ulici. Ukrajinští studenti rovněž pomáhají tlumočit, do pomoci se přihlásili také studenti z Ruska. Ve čtvrtek bylo zároveň otevřeno Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniklo místo očkovacího centra v univerzitní budově U14 v areálu zlínské nemocnice.
„My jsme tento objekt uvolnili již pro potřeby očkování, nyní v této pomoci pokračujeme. Běžně na tomto místě probíhá výuka našich studentů zdravotnických oborů, těm jsme pochopitelně zajistili náhradní prostory,“ vysvětlil rektor univerzity Vladimír Sedlařík.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně