K lípě slovinsko-českého přátelství na Provodově přibyla lavička Jože Plečnika

26.10.2021 15:10

PROVODOV/MALENISKA – V poutním místě Maleniska v Provodově byla v pátek 22. října slavnostně odhalena replika Plečnikovy lavičky, kterou Provodovjané umístili v těsné blízkosti Lípy slovinsko-českého přátelství, zasazené u kostela před třemi lety. Sváteční události, kterou zorganizovali obyvatelé obce, se zúčastnila velvyslankyně Slovinské republiky v ČR, J. E. Tanja Strniša, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a další čestní hosté.
„Neobvyklý příběh česko-slovinského přátelství se začal psát při jedné z besed, kterou Provodovjané tradičně pořádají vždy v období mezi Vánocemi a Silvestrem v hospodě na Malenisku, aby si navzájem povyprávěli, co kdo zajímavého poznal a prožil. V roce 2015 tam dva studenti sdělovali své dojmy ze Slovinska a do té míry nadchli posluchače, že se skupina asi dvaceti z nich rozhodla vypravit za poznáním staveb slavného slovinského architekta Jože Plečnika. Postupně navštívili Prahu, Vídeň i Lublaň. Nezůstalo jen u poznávacích zájezdů, zájem o Slovinsko a jeho kulturu sílil a pokračuje stále novými nápady,“ uvedla krajská tisková mluvčí Soňa Ličková
Velvyslankyně Slovinska J. E. Tanja Strniša poděkovala organizátorům za uspořádání akce a připomněla, že v roce 2022 se bude slavit 150. výročí narození Jože Plečnika, který významně spojuje oba národy. „Architekt Plečnik byl pověřen prezidentem T. G. Masarykem, aby rekonstruoval Pražský Hrad, na tom je vidět historická a kulturní provázanost našich národů. Jsme spojeni mnoha vazbami a jsme si blízcí i v politických a ekonomických věcech,“ řekla velvyslankyně a současně s potěšením konstatovala, že Slovinsko zaznamenává nárůst zájmu českých turistů,“ řekla velvyslankyně.
„To, že máme Slovinsko rádi, dokazuje i fakt, že bylo místem mé zatím poslední zahraniční dovolené před třemi lety - u Bohinjského jezera u Triglavu,“ potvrdil její slova hejtman Radim Holiš při setkání, které se celé odehrávalo ve velmi přátelské atmosféře.
Přispělo k ní srdečné přivítání starostou Provodova Markem Prachařem, požehnání lavičky i účastníků farářem P. Pavlem Martinkou i přítomnost dětí ze zdejší školy a pohostinný přístup hlavních organizátorů a iniciátorů akce – manželů Marie Zvoníčkové a Jana Slováka. Přijeli také majitelé pozemku, na němž lavička stojí, manželé Franz a Lydie Thienen-Adlerflycht. Nechyběli ani donátoři a všichni další, kdo jakkoliv pomohli.
Lavička, která nabízí krásný výhled na okolní přírodu, je replikou podobných objektů, které je možné vidět v Praze v oboře Hvězda, a také na řadě míst v Lublani. Architekt Radek Talaš ji jen mírně přizpůsobil terénu na Maleniskách, aby společně s lípou přátelství vytvářela přirozený krajinotvorný celek.   

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj