Jiří Jilík převzal ocenění za seriál o bitvě na Luckém poli

22.04.2017 08:53

PRAHA - Spisovatel, publicista, scenárista, novinář, učitel a bývalý šéfredaktor Slováckých novin a Slováckého deníku Jiří Jilík, člen Klubu novinářů Zlínského kraje, p. s., Syndikátu novinářů ČR, z. s., získal ocenění PRIX NON PEREANT v novinářské soutěži Média na pomoc památkám. Druhou cenu převzal minulý týden v Praze v Muzeu české hudby z rukou předsedy poroty historika umění T. Kotalíka. O cenu v kategorii tisk-deníky se podělil s Michalem Poláčkem z MF Dnes, přičemž první cena nebyla udělena.
„Soutěže se účastním takřka pravidelně od roku 2004, kdy hlavní cenu získal seriál Chřiby záhadné a mytické. Po tolika letech už není motivem výhra, nebo cena, ta letošní byla pátá, ale chuť a snad i potřeba, pokud mně to ještě myslí a píše, podílet se na pomoci památkám, o jejichž významu pro kulturu a kulturnost člověka jsem přesvědčen. A současně je to i o setkávání s lidmi, kteří jsou na tomto projektu účastni, ať již jako organizátoři, nebo autoři soutěžních prací, tedy setkávání s přáteli stejné krevní skupiny. Vlastně si tím také dopřávám pocitu, že do novinářské obce ještě stále patřím,“ sdělil Jiří Jilík.
V soutěži Média na pomoc památkám získal Jiří Jilík nejvyšší ocenění již třikrát. Porota ocenila jeho seriál
Chřiby, hory záhad a mýtů, který vycházel ve Slováckých novinách, v roce 2006 získal prvenství za reportáž o nálezu nivnického zvonu a v roce 2013 za seriál Konstantin a Metoděj na stezkách života ve Slováckém deníku. K těmto oceněním nutno přičíst ještě druhém místo z roku 2011 za seriál ze Slováckého deníku Na hradské se spoluautorem Bořkem Žižlavským.
Vlastimil Langer

Foto: Klára Cvrčková