Jedinečný projekt Tady pramení architektura spouští v Luhačovicích již tuto neděli

11.11.2021 15:35

LUHAČOVICE - Tady pramení architektura je název nového projektu, který připravila luhačovická radnice pro návštěvníky města, turisty i místní obyvatele. Jeho záměrem je představit Luhačovice s větším důrazem na architekturu, budovy a jejich tvůrce a zároveň oslovit jinou cílovou skupinu, která zahrnuje mladší věkovou kategorii, vysokoškoláky a milovníky architektury.
„Projekt spouští již tuto neděli 14. listopadu ve 14 hodin u luhačovického informačního centra, kdy proběhne oficiální představení nového turistického průvodce. Pro tvůrce projektu byla inspirací rozmanitost architektury v Luhačovicích. Vždyť ne nadarmo se o nich říká, že jsou učebnicí architektury. Různorodost architektonických stylů tak dává tomuto lázeňskému městu punc jedinečnosti a výjimečnosti,“ uvedla projektová manažerka města Luhačovic a spoluautorka projektu Jarmila Ďurďová.
Proto vznikl nápad představit Luhačovice z pohledu architektury, více ji přiblížit prostřednictvím slavných architektů, kteří zde působili a formovali dnešní podobu a rozmanitou krásu největších moravských lázní. Za pomoci již existujících publikací, jejichž tvůrci jsou Blanka Petráková a Ladislava Horňáková, se tak podařilo shromáždit informace o architektech a jejich dílech do praktické skládací brožury.
„V tomto projektu nabízíme možnost nevšední procházky po Luhačovicích pro místní obyvatele, lázeňské hosty, turisty a milovníky architektury. Jedná se celkem o 60 objektů vyznačených v mapce, která je součástí brožury. Přesto jsme to chtěli uchopit trochu jinak, proto jde o představení architektů, stavitelů a stavebníků,“ připomněla Jarmila Ďurďová.
A vybere si opravdu každý. V mapce jsou zapracovány tři trasy, které jsou rozděleny podle náročnosti. Dáváte přednost kratším procházkám do 5 kilometrů? Zvolte si trasu „Lázeňský švihák“. Zvládnete další 2 kilometry? Vydejte se po trase číslo 2 pod názvem „Lázeňský turista“. A jestli se chcete stát „Lázeňským hrdinou“ vyrazte po nejdelší trase v celkové délce 12 kilometrů. Na trase turisté poznají celkem 35 architektů a stavitelů a již zmíněných 60 budov. „Pokud máte rádi historii a architekturu, procházky a krásnou okolní přírodu Luhačovic, máte se opravdu na co těšit. A jako bonus pak může být občerstvení některým z našich minerálních pramenů,“ zve Jarmila Ďurďová.
„Zároveň bychom rádi touto cestou oslovili všechny místní nadšence a milovníky architektury. Hledáme totiž nadšeného průvodce, rodáka z Luhačovic, který komentovanou prohlídku obohatí o vlastní zážitky, autenticitu, vztah a nasbírané informace,“ vyzvala. Projekt Tady pramení architektura bude propagačně podpořen také komunikačními kanály a sociálními sítěmi, kde budou objekty a jejich tvůrci postupně pravidelně představováni. „Jsme rádi, že tento projekt mohl vzniknou také díky podpoře Lázní a.s. a dalších podnikatelských subjektů – Zálesí a.s., hotel Radun, hotel Augustiniánský dům, Divadelní kavárna a destinace Zlínsko a Luhačovicko,“ ocenil starosta Luhačovic Marian Ležák.
Vlastimil Langer
Zdroj a foto: MěÚ Luhačovice