I policejní psi odcházejí do důchodu, teď zrovna německý ovčák Alby

11.03.2023 13:57

ZLÍN - I když čerstvě nastoupil do zaslouženého policejního i psího důchodu, chuť a elán k práci ho neopouští. Alby příští měsíc dovrší deset let. Na odchod do důchodu se to může zdát málo, ale policejní pes pracuje ve dne, v noci i o víkendu a prochází náročným výcvikem i každoročními zkouškami. Proto se mu často s přibývajícím věkem nevyhnou zdravotní problémy, jako právě tomuto krasavci.
„Se svým pánem, nprap. Miroslavem Škrabalem, se seznámil ve svých čtyřech letech a od té doby spolu bydlí i pracují. Jeho pán si ho od policie odkoupil a zůstanou spolu i nadále. U policie pracovali ve skupině základních kynologických činností, takže ve službě pátrali po hledaných nebo pohřešovaných osobách nebo ukradených věcech, případně se účastnili bezpečnostních opatření, jako fotbalová nebo hokejová utkání,“ uvedla Monika Kozumplíková, policejní mluvčí.
Jeho největším pracovním úspěchem bylo vypátrání pachatele trestného činu, který koncem roku 2020 pravděpodobně pod vlivem drog ujížděl policejní hlídce v Uherském Brodě. Zastavil až poté, co mu policisté prostřelili pneumatiku, nicméně z vozidla utekl do pole. Policejní pes Alby ho v náročných podmínkách, kdy cesta vedla korytem potoka, remízkem i pooraným polem, vypátral až po dvou kilometrech spícího v poli.
„Dva roky předtím získal Alby 1. místo v Přeboru Krajského ředitelství PČR Zlínského kraje ve služební kynologii a zvítězil také v kategorii nejlepší pachové i obranné práce. Jeho pán zatím do důchodu neodchází, pracuje teď u policie s dalšími dvěma psy: dvouletým německým ovčákem Ragem a pětiletou fenkou border kólie, Sofinkou. Rag umí vyhledávat výbušniny a Sofinka zase drogy a omamné látky,“ dodala policejn í mluvčí.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Policie Zlínského kraje