I díky spolupráci se společností VITAR přišlo v srpnu do zlínské nemocnice hodně dárců krve

19.09.2021 11:08

ZLÍN - Hematologicko-transfuznímu oddělení zlínské nemocnice (HTO) se podařilo v srpnu uskutečnit 1 295 odběrů krve. „Velmi solidního čísla na tento letní měsíc, během kterého počty realizovaných odběrů pravidelně klesají z důvodu dovolených, se podařilo dosáhnout i díky spolupráci se společností VITAR, která každému dárci krve věnovala ihned po odběru jeden z doplňků stravy, které vyrábí,“ uvedl Zdeněk Dvořák, PR specialista Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.
„Spolupráce se společností VITAR nám určitě pomohla, byla pro dárce další motivací přijít. Jsme za tuto podporu velmi vděční a děkujeme za ni,“ prohlásila Jana Pelková, primářka HTO KNTB ve Zlíně.
VITAR je společnost ze Zlína, která vyrábí vitamíny, minerální látky a další doplňky stravy. S HTO Baťovky spolupracuje dlouhodobě, řada jejich zaměstnanců navíc patří mezi aktivní dárce krve.
„Vážíme si lidí, kteří chodí na hematologicko-transfuzní oddělení. Dárcovství krve pomáhá zachraňovat životy a zdraví a my tuto činnost dlouhodobě podporujeme. Už nyní se zamýšlíme nad další spoluprací se zlínskou nemocnicí,“ řekl Vladimír Polášek, generální ředitel společnosti VITAR.
„Celkový počet dárců během srpna navýšila i spolupráce s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně, kam přišlo během srpna darovat 427 dárců. Během druhého prázdninového měsíce se podařilo zaregistrovat i prvodárce. V Baťovce šlo o 196 lidí, v brněnské nemocnici si nechalo krev poprvé odebrat 158 dárců. Celkem má nyní ‚Baťovka‘ ve svém registru více než pět tisíc aktivních dárců krve,“ vypočítal Zdeněk Dvořák.
V očekávání podzimního zhoršení epidemiologické situace pokračuje HTO v odběrech tzv. rekonvalescentní plazmy, které pomáhá v léčbě těžších případů onemocnění covid-19. „V srpnu se nám podařilo vyrobit celkem čtyři dávky, které jsou nyní připraveny k podání pacientům,“ sdělila Vladimíra Jílková, vedoucí laborantka HTO zlínské nemocnice.
Letní měsíce jsou z pohledu spotřeby krve náročné. Ve zvýšené míře se operuje, letos navíc nemocnice doháněly skluz zaviněný pandemií koronaviru. Baťovka nebyla výjimkou. „Náročné období se nám podařilo díky přízni a podpoře našich dárců krve zvládnout. Aktuálně jsme na tom se zásobami krve dobře, nicméně nadále prosíme dárce, aby k nám docházeli, protože se stále ve zvýšené míře operuje a potřebujeme tak doslova každou kapku krve,“ upozornila Jana Pelková.
Darovat krev v ‚Baťovce‘ je možné každý pracovní den od 6 do 9 hodin, HTO se nachází v budově číslo 9, v blízkosti parkoviště u budovy číslo 21. Před návštěvou je nutné si zaregistrovat v rezervačním systému konkrétní termín návštěvy, bez něj není možné zájemce k odběru přijmout. „V případě potíží s rezervací jsme připravení pomoci, stačí nám zavolat na telefonní číslo 577 552 223 v každý pracovní den od 8 do 14 hodin,“ ujistila Vladimíra Jílková.

Vlastimil Langer
Zdroj a foto: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně