Hulín vzdal úctu osvoboditelům od německé okupace a připomněl si, jak křehký je mír

09.05.2022 10:42

HULÍN – Město Hulín si připomnělo 77. výročí osvobození od okupace německými nacisty za 2. světové války. Vzpomínkové akce se uskutečnily na místním hřbitově, u staré školy a u pomníku u Břestu.

„Starosta Hulína Roman Hoza vzdal ve svém projevu úctu osvoboditelům, kteří položili své životy při osvobozování města a jeho okolí. Zároveň ale připomněl, že v Evropě se opět válčí, když Ukrajina čelí agresi ze strany Ruska,“ informoval Zdeněk Dvořák z Útvaru tajemníka MěÚ Hulín.
„Kdo z nás si ještě před dvěma a půl měsíci pomyslel, že je možné, aby jedna země narušila územní celistvost druhé, napadla svou armádou zemi menší, slabší, a však odhodlanou žít v demokratickém, svobodném systému blížícímu se těm ryze evropským. Přesto se tak stalo. Je proto nyní obzvlášť důležité, abychom si uvědomili souvislosti, abychom nezapomněli, jak křehký je stav míru,“ vyzval Roman Hoza.

K osvobození Hulína a jeho okolí od nacistů přispěl v květnu roku 1945 i 1. československý armádní sbor. Severně od města svedl velmi těžké boje, které stály životy 32 vojáků. Osm z nich je pochováno na hulínském hřbitově, 14 v Břestu a osm v Kroměříži. Historici označují boje u Hulína za nejtěžší, které českoslovenští vojáci podstoupili na území tehdejšího protektorátu Čechy a Morava.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Městský úřad Hulín