Hejtman Radim Holiš ocenil dárce kostní dřeně

09.12.2021 15:28

ZLÍNSKÝ KRAJ – Za obětavost a odvahu dárcům kostní dřeně ze Zlínského kraje poděkoval hejtman Radim Holiš a náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová. „Jako výraz uznání udělil hejtman záslužné vyznamenání II. stupně sedmi dárcům kostní dřeně. Ti se zapsali do registru dárců a následně byli vybráni jako vhodní adepti k tomu, aby mohli zachránit život konkrétním pacientům,“ informovala krajská tisková mluvčí Soňa Ličková.
„Dárce kostní dřeně vnímám jako hrdiny, kteří jsou ochotní obětovat své osobní volno, podstoupitlékařské vyšetření a odběr dřeně, a tím zachránit život cizímu člověku. Vážím si jejich činu a věřím, že život jim to v dobrém zase vrátí,“ řekl hejtman Radim Holiš.
Oceněnými dárci za rok 2020 ve Zlínském kraji jsou Petr Valčík, Stanislav Petrů, Petr Němec, Pavel Odstrčilík, Aleš Klíma, Václav Kotačka a Radim Grossmann. Hejtman Radim Holiš ocenil také obětavou práci Zdeny Wasserbaurové, která se už více než dvacet let aktivně věnuje náboru nových dárců.
„Nemocní lidé by neměli naději bez ochoty dárců a jsem ráda, že jsme ve Zlínském kraji v jejich náboru úspěšní. Ale pořád to není dost a je potřeba v osvětě pokračovat,“ uvedla Zdena Wasserbauerová.
Do Českého národního registru dárců kostní dřeně se mohou zapsat zdraví zájemci ve věku od 18 do 35 let. Stačí k tomu jen kapka krve nebo stěr z dutiny ústní a vyplnění dotazníku. Více informací na https://www.kostnidren.cz/.
Vlastimil Langer

Zdroj a foto: Zlínský kraj