Hasiči Zlínského kraje ukončili pomoc v Mikulčicích na Hodonínsku

09.07.2021 08:09

HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR ZLÍNSKÉHO KRAJE - Velké poděkování patří všem, kteří jakýmkoliv způsobem pomohli, ať už hmotnou pomocí, finančně či fyzickou prací při odklízení následků, které ničivé tornádo po sobě zanechalo. 
Dva týdny uběhly od chvíle, kdy se tornádo prohnalo po jižní Moravě a zanechalo během pár vteřin po sobě neskutečnou spoušť a místním obyvatelům mnohé vzalo či zničilo. „K velké lidské solidaritě se ihned přidali i hasiči ze Zlínského kraje. Postupně vyslali do postižené oblasti pět odřadů, složených z profesionálních a dobrovolných hasičů. První odřad na místo vyrazil den poté, co se tornádo přehnalo přes Hodonínsko a Břeclavsko, tedy v pátek 25. června,“ uvedla tisková mluvčí HZS Zlínského kraje Lucie Javoříková.
Nejen velká fyzická síla v podobě odhodlaných mužů a žen pomoci lidem na jihu Moravy, ale i mnoho hasičské techniky, vyjelo pomáhat. Hasiči ze Zlínského kraje měli přidělené Mikulčice na Hodonínsku, kde si po příjezdu rozložili zázemí kontejneru nouzového přežití. Byli tak soběstační nejen po stránce ubytování, ale i hygieny.
„Postupně se tak během 12 dní v této malé obci vystřídalo pět odřadů z našeho kraje, což činilo více než 130 hasičů. Ve dvanáctihodinových směnách hasiči odklízeli suť, rozebírali poškozené střechy, které následně provizorně opravovali, odklízeli odpad z okolí domů a silnic. Pilami rozřezávali a poté odklízeli vyvrácené stromy z ulic. Z místního rybníčku, nacházejícího se uprostřed obce, pomáhali vytahovat rozbitá auta, která tam kvůli velké síle tornáda skončila,“ sdělila Lucie Javoříková.
Hasiči ze Zlínského kraje v postižené oblasti končí. Po stovkách hodin práce a ujetých mnoha tisíc kilometrů se vrátili zpět do svého kraje. V případě potřeby jsou však připraveni vrátit se zpět a dál pomáhat.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: HZS Zlínského kraje