Hasiči zasahovali u úniku čpavku v Nivnici

29.06.2020 14:50

NIVNICE – K likvidaci následků úniku čpavku vyjeli dnes časně ráno hasiči do firmy v Nivnici na Uherskohradišťsku. Naštěstí nikdo neutrpěl újmu na zdraví.

„V šest hodin ráno byli vysláni profesionální hasiči ze stanic Uherský Brod, Uherské Hradiště a Zlín a místní dobrovolná jednotka do firmy v Nivnici, kde došlo k úniku většího množství čpavku. Velitel zásahu průzkumem zjistil, že v prostoru strojovny chlazení uniklo padesát kilogramů čpavku,“ informovala dnes tisková mluvčí HZS Zlínského kraje Lucie Javoříková.
Při úniku čpavku  se zapnul bezpečnostní systém a spustilo se odvětrávání budovy. Hasiči ihned pomohli s evakuací tří desítek lidí, kteří se v budově nacházeli. Nikdo neutrpěl zranění a nebylo nutné si vyžádat zdravotnickou záchrannou službu.

„Hasiči místo, kde došlo k úniku chemikálie, zkrápěli proudem vody. K odvětrání prostor použili přetlakovou ventilaci. Vodou naředěný čpavek následně skončil v havarijní jímce, ze které hasiči látku odčerpali do připravených nádob a ty umístili do tmavého a chladného prostoru. Likvidaci čpavkové vody si dále již zajistí provozovatel firmy,“ dodala mluvčí.
Nakonec hasiči provedli měření detektorem na výskyt čpavku s naměřenou hodnotou 0 ppm. Místo zásahu předali zástupci firmy a vrátili se zpět na své stanice.

Vlastimil Langer

Zdroj a foto: HZS Zlínského kraje